Uwaga na ważny projekt nowelizacji ustaw dotyczących rynku kapitałowego

Pod koniec 2022 r. na stronach internetowych RCL ukazała się nowa wersja projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku.

Publikacja: 17.02.2023 21:00

prof. Marek Wierzbowski, partner w kancelarii Prof. Wierzbowski i Partnerzy

prof. Marek Wierzbowski, partner w kancelarii Prof. Wierzbowski i Partnerzy

Foto: materiały prasowe

Łukasz Bojara associate, kancelaria Prof. Wierzbowski i Partnerzy

Łukasz Bojara associate, kancelaria Prof. Wierzbowski i Partnerzy

Foto: materiały prasowe

Obecnie znajduje się on na etapie opiniowania i zawiera proponowane nowelizacje 28 ustaw, które w ocenie projektodawcy wymagają „najpilniejszych i najważniejszych” zmian legislacyjnych. Należą do nich akty prawne o nadzorze nad rynkiem finansowym, ustawa o obrocie instrumentami finansowymi, ustawa o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, ustawa o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi czy ustawa o obligacjach.

Najbardziej istotne dla podmiotów rynku finansowego zmiany mają dotyczyć w szczególności możliwości udostępnienia przez Urząd KNF protokołów kontroli oraz ostatecznych decyzji administracyjnych zawierających informacje stanowiące tajemnicę zawodową w zakresie dochodzenia przez osobę fizyczną roszczenia na drodze postępowania sądowego w sprawie cywilnej przeciwko instytucji finansowej. Ta zmiana może skutkować poważnymi konsekwencjami w ewentualnych procesach instytucji finansowych z ich klientami.

Projekt przewiduje rezygnację z przeprowadzania przez KNF rozpraw w sprawach dotyczących różnych uczestników rynku. W gruncie rzeczy obowiązkowe rozprawy w niektórych postępowaniach nie przynosiły korzyści ich uczestnikom. Przewiduje się również nowe obowiązki firm inwestycyjnych oraz banków, o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie, które wprowadzają do obrotu, dystrybuują lub sprzedają na terytorium RP albo poza jej terytorium instrumenty finansowe, w zakresie przedstawiania KNF okresowo danych i informacji, dotyczących tej działalności, w celu umożliwienia monitorowania rynku instrumentów finansowych (tożsame obowiązki mają również być nałożone na domy maklerskie w przedmiocie lokat strukturyzowanych).

W zakresie rynku funduszy inwestycyjnych planowane jest ograniczenie katalogu podmiotów, którym towarzystwo funduszy inwestycyjnych może powierzyć zarządzanie portfelem inwestycyjnym funduszu, do podmiotów, które z uwagi na swój charakter podlegają ścisłym regulacjom ustawowym i bieżącemu nadzorowi organów publicznych.

Projekt podjął też budzący od kilku lat problem tzw. zachęt w działalności dystrybutorów jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Przewiduje on w szczególności wprowadzenie nowego pojęcia ustawowego „usługa dystrybucji”.

Warto przypomnieć, iż projekt w obecnym kształcie nie zawiera kontrowersyjnych postanowień o wprowadzeniu do obowiązujących przepisów prawa instytucji kuratora dla emitenta ustanawianego przez KNF w zasadzie bez ograniczenia czasowego.

Wskazania przy tym wymaga, iż nie został jeszcze określony termin uchwalenia tej ustawy. Proponowane zmiany mają wejść w życie, z nielicznymi wyjątkami, w terminie 30 dni od dnia ich ogłoszenia.

Z uwagi na rozmiar obszaru prawnego objętego projektem, jak też istotność zmian instytucji prawnych rynku kapitałowego w jego zakresie, warto śledzić na bieżąco dalsze prace nad tym proponowanym pakietem ustaw, gdyż już niedługo możemy się znaleźć w zupełnie nowej rzeczywistości regulacyjnej.

Felietony
Tantiemy – sztuka zarabiania na cudzej kreatywności
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Felietony
Najgorętsza dekada od wojny
Felietony
Ślimacze tempo transpozycji
Felietony
Deregulacja? To nie takie proste
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Felietony
Omnibus – zamrażanie czasu
Felietony
Fundusze mogą rozwiązać dylematy inwestorów