To ogromny przełom na drodze ku zrównoważeniu i nie lada wyzwanie dla wielu organizacji, które do tej pory lekceważyły kwestie równości.
Różnorodność zatrudnienia to bez wątpienia temat, który w ostatnich latach zyskał na wadze. Liczne badania wskazują, że firmy z wyższym wskaźnikiem różnorodności mogą pochwalić się lepszymi wynikami finansowymi. Według raportu McKinsey & Co firmy, w których stanowiska kierownicze piastuje ponad 30 proc. kobiet, częściej osiągają lepsze wyniki od firm, w których odsetek ten jest niższy. Z kolei Badanie Credit Suisse pokazało, że spółki z wyższym wskaźnikiem różnorodności charakteryzowały się wyższą o 2 pp. marżą EBITDA oraz wyższym o 16 proc. wskaźnikiem ceny do zysku (C/Z).
Korzyści płynące z większego udziału kobiet w rynku pracy mogą być realne dla całej gospodarki. Z wyliczeń McKinsey & Co wynika, że lepsze wykorzystanie zawodowego potencjału kobiet mogłoby przyczynić się do wzrostu PKB Polski aż o 9 proc. Jednak pomimo obiecujących danych wciąż widać wyraźne dysproporcje, szczególnie na wyższych stanowiskach kierowniczych. Według najnowszych danych 30% Club Poland udział kobiet w zarządach największych spółek giełdowych na koniec 2022 roku wynosił 12,2 proc., a w radach nadzorczych – 20,4 proc. Te liczby wyraźnie odbiegają od zaleceń dobrych praktyk GPW, według których udział kobiet we władzach już teraz powinien wynosić co najmniej 30 proc. Niestety, większość spółek giełdowych wciąż nie spełnia tego warunku.
Dane z Unii Europejskiej przedstawiają się nieco lepiej. Według Europejskiego Instytutu ds. Równości Płci udział kobiet w zarządach największych spółek giełdowych w UE wynosił 31,3 proc. w roku 2021. Widać jednak wyraźne różnice pomiędzy państwami – we Francji było to 45,3 proc., na Cyprze zaledwie 8,5 proc. Dlatego parlament Unii Europejskiej postanowił działać.
Regulacje dotyczące udziału kobiet na najwyższych stanowiskach zaczną obowiązywać od lipca 2026 roku. Daje to niewiele czasu na przeanalizowanie obecnej sytuacji w firmach oraz wdrożenie działań mających na celu istotny wzrost udziału kobiet w kadrze wyższej. Nowe przepisy wprowadzają też przejrzyste procedury i zasady rekrutacji, które mają zniwelować nierówności w procesie wyboru. Jednym z nich jest zapewnienie pierwszeństwa w procesach rekrutacyjnych kandydatom o takich samych kwalifikacjach należącym do płci niedostatecznie reprezentowanej.