Rok zmian regulacyjnych

Spółki giełdowe przyzwyczajone są do częstych zmian regulacji, ale rok bieżący będzie szczególnie intensywny nawet dla nich. Dojdzie do kumulacji zmian wprowadzonych już wcześniej i konieczności udziału w pracach nad nowymi rozwiązaniami.

Publikacja: 04.01.2023 21:00

Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych

Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych

Foto: materiały prasowe

Zwłaszcza ten drugi obszar jest szczególnie problematyczny, gdyż – wobec ograniczenia zasobów – musimy się koncentrować na tym, co tu i teraz, choć większą wagę ma to, co tam i jutro.

Już w najbliższych tygodniach spółki odpowiadać będą na zapytania instytucji finansowych wynikające z rozporządzenia SFDR. Wprawdzie ten akt prawny bezpośrednio emitentów nie dotyczy, ale wymaga ujawniania informacji dotyczących składu portfela inwestycyjnego w kontekście czynników ESG, w związku z czym dane te będą musiały być uzyskane od notowanych spółek. Włożyliśmy jako SEG mnóstwo pracy w to, aby wymagane informacje były jak najbardziej wystandaryzowane, ale zamieszanie regulacyjne spowodowało, że niekoniecznie instytucje finansowe z wypracowanych standardów skorzystają. Może być zatem sporo problemów z przekazywaniem różnego zakresu informacji do różnych podmiotów w różnych terminach. A warto nadmienić, że część z ujawnianych danych może niebezpiecznie ocierać się o pojęcie informacji poufnej.

Jednocześnie emitenci objęci raportowaniem na mocy dyrektywy NFRD (około 150 największych spółek) pogrążeni będą w ciężkiej pracy mającej na celu zaraportowanie względem Taksonomii Sustainable Finance w pełnym zakresie, tj. na określeniu odsetków przychodów, CapEx-u i OpEx-u zgodnych z Technicznymi Kryteriami Kwalifikacji. Dodatkowo będą też musieli zaraportować zgodność z Minimalnymi Gwarancjami dotyczącymi praw człowieka i pracowników.

Najwięcej wyzwań w bieżącym roku dotyczyć będzie prac nad unijnymi standardami raportowania czynników zrównoważonego rozwoju, tj. ESRS-ami. Do końca czerwca wydany zostanie oficjalnie pakiet 12 ESRS-ów bazowych, zgodnie z którymi spółki objęte dyrektywą CSRD będą raportować już za rok 2024. Wbrew pozorom czasu na przygotowanie będzie bardzo mało, gdyż już za niecały rok spółki muszą zacząć zbierać stosowne dane, które dotychczas najczęściej w ogóle nie były gromadzone. Część z nich dotyczyć będzie nie tylko grupy kapitałowej, ale też łańcucha wartości (chodzi o emisje CO2e) i zebranie takich informacji będzie bardzo skomplikowanym i czasochłonnym zadaniem.

Natomiast do końca marca powstaną projekty ESRS-ów sektorowych (dla ośmiu sektorów uznanych za najbardziej zagrażające zrównoważonemu rozwojowi) oraz dotyczących małych i średnich przedsiębiorstw. Potem nastąpi czteromiesięczny okres konsultacji, podczas którego będziemy się starali wydobyć od spółek jak najwięcej konstruktywnych uwag, tak aby późniejsze raportowanie było dla nich jak najłatwiejsze. Finalne projekty tych standardów poznamy w listopadzie i to już będzie brzmienie bardzo zbliżone do ostatecznego, w związku z czym powinno być podstawą do rozpoczęcia prac implementacyjnych w spółkach.

Ponadto, toczą się prace nad dyrektywą Due Diligence dotyczącą odpowiedzialności w ramach łańcucha dostaw, spodziewamy się rekomendacji TNFD dotyczących zakresów innych niż kwestie klimatyczne, implementacji dyrektywy o zwiększeniu roli kobiet we władzach spółek, na pewno pojawi się też wiele nowych inicjatyw. Na pocieszenie można dodać, że coraz więcej z przywołanych powyżej wymogów dotyczyć będzie także spółek nienotowanych, a zmiany wdrażane w ramach projektu Listing Act powinny istotnie zmniejszyć niedogodności związane z notowaniem, w związku z czym mam nadzieję na częściowe chociaż wyrównanie sytuacji konkurencyjnej emitentów względem podmiotów nienotowanych.

Oczywiście będziemy ze wszystkich sił wspierać emitentów w realizacji tych trudnych zadań. Rozpoczynamy właśnie cykl Wyzwania Raportowania Rocznego, w ramach którego skoncentrujemy się na problemach, jakie w spółkach wystąpią po raz pierwszy przy opracowywaniu raportów za rok 2022.

• styczeń–luty – odpowiedzi na pytania instytucji finansowych w zakresie SFDR
• I kw. – prawdopodobny termin opublikowania aktów delegowanych zawierających Techniczne Kryteria Kwalifikacji dla 4 pozostałych celów z Taksonomii
• 31.03 – termin zakończenia prac nad projektami ESRS-ów dla wybranych sektorów
• 31.03 – termin zakończenia prac nad projektami ESRS-ów dla notowanych MŚP
• 30.04 – termin publikacji raportów rocznych z uwzględnieniem tagowania not w XBRL
• 30.04 – termin publikacji raportów rocznych z uwzględnieniem weryfikacji względem TKK i MG (dot. spółek raportujących pod NFRD)
• 30.06 – termin wydania przez Komisję Europejską pierwszego zestawu ESRS-ów w formie aktów delegowanych
• lipiec/sierpień – termin zakończenia konsultacji projektów ESRS-ów dla wybranych sektorów
• lipiec/sierpień – termin zakończenia konsultacji projektów ESRS-ów dla notowanych MŚP
• wrzesień – termin rozpoczęcia prac nad projektami ESRS-ów dla kolejnych sektorów
• wrzesień – planowany termin przyjęcia rekomendacji TNFD (Taskforce on Nature-related Financial Disclosures)
• listopad – termin publikacji ostatecznej wersji projektów ESRS-ów dla wybranych sektorów
• listopad – termin publikacji ostatecznej wersji projektów ESRS-ów dla notowanych MŚP
• I lub II półrocze – możliwy termin zakończenia procesu legislacyjnego dyrektywy CSDDD (Corporate Sustainability Due Diligence Directive)

Felietony
Dwie strony medalu
Felietony
Rozważając błędy młodości. I błędy w ogóle
Felietony
Trudne relacje
Felietony
Zmiana perspektyw polityki Fedu
Felietony
Pracowita majówka polska
Felietony
Starożytne wskazówki dla współczesnych