Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 09.12.2013 05:00 Publikacja: 09.12.2013 05:00
Tadeusz Chrościcki, ekonomista
Foto: PARKIET, Andrzej Cynka A.C. Andrzej Cynka
Jedną z dziedzin polskiej gospodarki, która dobrze sobie radzi w okresie dekoniunktury i spowolnienia gospodarczego, jest sektor rolno-spożywczy. Sektor ten, dysponując zmodernizowanymi i nowoczesnymi przedsiębiorstwami (to m.in. efekt napływu unijnych środków pomocowych i inwestycji bezpośrednich), staje się coraz bardziej konkurencyjny na rynkach światowych. Polska jest obecnie szóstym producentem żywności w Unii Europejskiej. Rośnie także pozycja przemysłu spożywczego na tle całego naszego przemysłu. O ile w 2012 r. i w okresie dziesięciu miesięcy 2013 r. skumulowany wzrost wartości produkcji sprzedanej całego przemysłu wyniósł 2,6 proc., o tyle artykułów spożywczych 7,2 proc. Stanowią one już prawie 17 proc. produkcji przemysłu ogółem. Jednocześnie znacznie szybszy niż w innych sekcjach wzrost wydajności pracy pozwolił na ograniczenie zatrudnienia, które w tym czasie, w produkcji artykułów spożywczych, zmniejszyło się o 4,5 proc., wobec spadku o 0,9 proc. w całym przemyśle przetwórczym. Zwraca przy tym uwagę relatywnie niski poziom wynagrodzeń w produkcji artykułów spożywczych. W okresie styczeń–październik płace wynosiły tam przeciętnie miesięcznie 3,1 tys. zł brutto i były o prawie 14 proc. mniejsze od pobieranych przez zatrudnionych w przemyśle przetwórczym, przy czym zróżnicowanie płac stale się pogłębia.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W świecie, gdzie pieniądz nie lubi ciszy, a prawa autorskie mają coraz większe znaczenie, tantiemy jawią się jako niepozorna, lecz niezwykle interesująca forma dochodu pasywnego.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pod koniec marca w Londynie odbyła się konferencja inwestycyjna pod patronatem Schrodera, która zgromadziła ok. 150 osób związanych z rynkami inwestycyjnymi. Eksperci dyskutowali o przyszłości branży. Scenariuszy były dziesiątki, ale co do jednej rzeczy zgadzali się właściwie wszyscy – zmienność zostanie z nami na dłużej.
Dominującym tematem nadchodzącego sezonu zwyczajnych walnych zgromadzeń powinien być problem polityk równości płci. Niestety, niepewność zafundowana przez prawodawcę powoduje, że być może kwestia ta zostanie przesunięta na jesień i wiązać się będzie z koniecznością zwoływania nadzwyczajnych walnych zgromadzeń.
Deregulacja, czyli zmniejszenie regulacji prawnych, szczególnie w przypadku rynku kapitałowego, spotyka się z szerokim poparciem.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W ubiegłym tygodniu weszła w życie dyrektywa Omnibus stop-the-clock, czyli regulacja mająca na celu przede wszystkim powstrzymanie stopniowego rozszerzania na kolejne podmioty obowiązków informacyjnych w zakresie zrównoważonego rozwoju wynikających z dyrektywy CSRD. Czas zamrożony został na dwa lata, aby przeprowadzić zmiany merytoryczne dotyczące zakresu podmiotowego i przedmiotowego raportowania ESG.
Aktualna hossa na rynku obligacji korporacyjnych jest wymagającą fazą rynku dla inwestorów indywidualnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas