Obowiązek ten był postrzegany jako tak irracjonalny, a kary za jego niewypełnienie jako tak oderwane od rzeczywistości, że nie wszyscy podeszli do tego wymogu z należytym szacunkiem. Ostatnie wydarzenia regulacyjno-nadzorcze każą jednak spojrzeć na to z innej perspektywy.
W pewnym uproszczeniu chodzi o to, że zgodnie z art. 19 MAR od 3 lipca 2016 r. wszystkie notowane spółki (w tym na rynku NewConnect) powinny prowadzić listy obejmujące członków zarządu i rady nadzorczej oraz ich rodziny, a także biznesy powiązane z nimi i z ich rodzinami. Oczywiście zebranie tego typu informacji obwarowane jest wieloma innymi wymogami dotyczącymi „kaskadowego" powiadomienia na piśmie stosownych osób i przechowywania kopii powiadomień.
Sankcja za dowolne naruszenie w tym zakresie (np. brak kopii powiadomienia w określonej dacie) powoduje zagrożenie karą do wysokości absolutnie oderwanej od realiów polskiego rynku kapitałowego, tj. 2 mln 75 tys. zł na osobę fizyczną, a 4 mln 150 tys. zł na osobę prawną. Dane zebrane przez Komisję Nadzoru Finansowego w ramach ostatniej „klasówki o MAR" wskazują jednak, iż najprawdopodobniej część menedżerów uznała, że żyją na Ziemi, a powyższe regulacje są z Księżyca, a zatem ich nie obowiązują.
Mój wniosek wynika z prostej matematyki – łącznie zgłoszono 6900 menedżerów (od 1 do 66, przy medianie 8) oraz 25 200 osób blisko związanych (od 0 do 285, przy medianie 24). Przy tak dużych liczbach najsensowniejsze wydaje się operowanie medianą, tym bardziej że przytoczone powyżej wartości minimalne i maksymalne wydają się – delikatnie rzecz ujmując – dziwne.
Matematycznie wychodzi nam zatem, że na jednego menedżera przypadają trzy osoby blisko związane. Pozornie wygląda to bardzo racjonalnie – współmałżonek i dwoje dzieci. Ale musimy przecież pamiętać, że w tych trzech osobach mają się znaleźć nie tylko członkowie rodziny (zdefiniowani zresztą nieco szerzej niż najbliższa rodzina), ale także wszelkie osoby prawne powiązane z menedżerami lub członkami ich rodzin na jeden z czterech sposobów: pełnienie obowiązków zarządczych, bezpośrednia lub pośrednia kontrola, podmiot utworzony dla przynoszenia korzyści lub podmiot, którego „interesy gospodarcze są w znacznym stopniu zbieżne z interesami takiej osoby", cokolwiek to znaczy.