Spółki sektora niefinansowego
Spośród spółek sektora niefinansowego wchodzących w skład WIG20 (tj. 14 spółek) oraz mWIG40 (tj. 31 spółek, które ogłosiły sprawozdania finansowe za rok 2017), tylko nieliczne wyraźnie wskazały, iż na dzień 31.12.2017 r. zakończyły analizę wpływu zastosowania MSSF 9, podczas gdy większość deklarowała, iż analiza jest wstępna i jej wyniki mogą ulec zmianie, lub też nie podano wyraźnego wskazania w tym zakresie. Biorąc pod uwagę fakt, iż efekt pierwszego zastosowania nowego standardu trzeba ująć według finalnych kwot już w śródrocznym sprawozdaniu finansowym, czasu na dokończenie analiz pozostało niewiele.
Jakość ujawnień oraz ich szczegółowość różni się znacząco między podmiotami niefinansowymi, zaczynając od ujawnień minimalistycznych, wskazujących jedynie ogólnie, jakie są główne obszary nowych regulacji MSSF 9 oraz że standard nie będzie mieć istotnego wpływu na spółkę/grupę (43 proc. spółek z WIG20 oraz 55 proc. spółek z mWIG40), aż po ujawnienia, które można uznać ze obszerne i szczegółowe (21 proc. spółek z WIG20 oraz 16 proc. spółek z mWIG40).
Pośród spółek niefinanso-wych 57 proc. z WIG20 oraz 48 proc. z mWIG40 podało wpływ łącznej kwoty korekt na kapitał własny na 1.01.2018 r. Dla poszczególnych spółek wpływ ten nie przekraczał 0,3 proc. kapitału własnego (na bazie skonsolidowanych sprawozdań finansowych) z wyjątkiem trzech spółek, dla których wpływ wyniósł od 0,4 do 1 proc. kapitału własnego. Tam gdzie kwot nie podano, pojawiało się stwierdzenie, iż wpływ zastosowania MSSF 9 nie będzie istotny.
Większość spółek niefinansowych (64 proc. z WIG20 oraz 81 proc. z mWIG40) uznała, iż MSSF 9 nie spowoduje zmiany dotychczas stosowanych zasad wyceny, w szczególności pożyczki i należności wyceniane dotychczas według zamortyzowanego kosztu nadal będą wyceniane w ten sam sposób po zastosowaniu MSSF 9, ze zmianą sposobu kalkulacji odpisu z tytułu utraty wartości. 36 proc. spółek WIG20 oraz 19 proc. z mWIG40 uznało, iż nastąpi zmiana metody wyceny aktywów finansowych ze zamortyzowanego kosztu lub z kosztu na wycenę do wartości godziwej. Zmiana metody wyceny spowodowana jest m.in.: oddawaniem należności do faktoringu (Lotos, KGHM, Boryszew, Grupa Azoty, Sanok Rubber, Ciech, Pfleiderer), niespełnieniem testu „płatności jedynie kapitału i odsetek" (KGHM, PGNiG, Tauron) lub uznaniem, że instrumenty kapitałowe dotychczas wyceniane według kosztu zgodnie z MSR 39 powinny podlegać wycenie do wartości godziwej (JSW, KGHM, Tauron, Ciech, PKP Cargo, Boryszew, Grupa Azoty).
Odpis z tytułu utraty wartości jest tematem, który praktycznie wszystkie podmioty niefinansowe identyfikowały jako dotyczący ich obszar różnic. Spośród tych spółek, które podawały wyliczone kwotowo korekty, 71 proc. spółek z WIG20 oraz 100 proc. spółek z mWIG40 ustaliło, iż odpis z tytułu utraty wartości należności handlowych wzrośnie. Jednak 29 proc. spółek z WIG20 zadeklarowało, że odpis ulegnie zmniejszeniu. Większość podmiotów wskazywała, iż wyliczy odpis w odniesieniu do należności handlowych na bazie matrycy odpisów. Wyliczenie na bazie matrycy jest praktycznym podejściem wskazanym przez standard dla należności handlowych, więc można było oczekiwać, iż będzie powszechnie stosowane przez większość podmiotów. Pomimo że jest to uproszczona metoda liczenia odpisu, nadal jej prawidłowe zastosowanie wymaga zebrania danych historycznych i dokonania wielu wyliczeń, a zatem sporo pracy.
Tylko niektóre podmioty wyliczyły odpis z tytułu oczekiwanych strat kredytowych w odniesieniu do depozytów środków pieniężnych na rachunkach bankowych (JSW, Grupa Azoty). Pozostałe spółki, jeżeli w ogóle się do tej kwestii odnosiły, konkludowały, iż odpis byłby nieistotny.