Joanna Róg-Dyrda senior associate, kancelaria Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy – Adwokaci i Radcowie Prawni
Od 21 lipca w Polsce oraz w innych krajach UE powinno być bezpośrednio stosowane nowe rozporządzenie prospektowe, tj. rozporządzenie 2017/1129. Wprowadza ono liczne zmiany, w tym nową, dużo szerszą definicję oferty publicznej, faktycznie znosząc podział na oferty publiczne i prywatne. Problemem nie jest jednak definicja, ale to, że krajowy ustawodawca nie zdążył dostosować rodzimych przepisów do zmian, stanowisko KNF zaś dotyczące kolizji między przepisami unijnymi i krajowymi, opublikowane w połowie lipca, a następnie zaktualizowane, nie jest do końca rozwiązuje wszystkie problemy. Jak zatem teraz zachować ma się emitent?
mec. Sławomir Jakszuk partner, kancelaria Prof. Wierzbowski i Partnerzy – Adwokaci i Radcowie Prawni
Rozporządzenie 2017/1129, o czym już pisaliśmy kilkakrotnie na łamach „Parkietu", jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich. Wprowadza jednolite ramy dla oferowania instrumentów finansowych, dając w kilku przypadkach państwom członkowskim możliwość zastosowania surowszych wymogów. Przede wszystkim jednak na nowo definiuje pojęcie oferty publicznej. Od 21 lipca 2019 r. ofertą publiczną we wszystkich państwach UE jest komunikat skierowany do odbiorców w dowolnej formie i za pomocą dowolnych środków, przedstawiający wystarczające informacje na temat warunków oferty i oferowanych papierów wartościowych w celu umożliwienia inwestorowi podjęcia decyzji o nabyciu lub subskrypcji tych papierów wartościowych. W praktyce zatem wystarczy, że komunikat jest skierowany do więcej niż jednej osoby i mamy już do czynienia z ofertą publiczną. Konsekwencją jest to, że w rzeczywistości dezaktualizuje się znany od lat podział na oferty publiczne i oferty prywatne.
Prawodawca unijny nie miał jednak zamiaru łączyć tak szerokiej oferty z obowiązkiem prospektowym. W rozporządzeniu 2017/1129 wskazano wyraźnie, że oferty publiczne, które skierowane są do mniej niż 150 osób fizycznych lub prawnych w państwie członkowskim, nie wymagają sporządzenia prospektu. Czyli z jednej strony mamy rozszerzenie definicji oferty publicznej, a z drugiej zawężenie obowiązku prospektowego. Oprócz tego wprowadzono inne wyjątki od obowiązku sporządzania prospektu emisyjnego (np. oferty kierowane wyłącznie do inwestorów kwalifikowanych, oferty instrumentów o jednostkowym nominale co najmniej 100 tys. EUR). Ponadto wyłączono stosowanie rozporządzenia prospektowego w przypadku oferty publicznej papierów wartościowych o łącznej wartości w UE mniejszej niż 1 000 000 EUR, przy czym ograniczenie to oblicza się za okres 12 miesięcy. Przy czym część tych wyjątków funkcjonuje w obowiązującej ciągle ustawie o ofercie, ale część jest nowa. Państwa członkowskie mogą jednak w miejsce obowiązku prospektowego ustanowić inne obowiązki informacyjne, o ile nie stanowią nieproporcjonalnego lub niepotrzebnego obciążenia dla emitenta.