Joanna Róg-Dyrda

Czy rady nadzorcze potrzebują doradców?

W połowie października wejdzie w życie największa w ostatnich latach nowelizacja KSH, która wprowadza szereg rozwiązań zmierzających w kierunku wzmocnienia rad nadzorczych.

ESG a greenwashing i manipulacja

Unijne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, w tym zrównoważonych finansów, powodują, że słowo „taksonomia" w ostatnim czasie odmieniane jest przez wszystkie przypadki.

Czy crowdfunding uziemi spółki z o.o.?

Trwają prace nad ustawą o dostawcach usług finansowania społecznościowego. Wraz z rozporządzeniem 2020/1503 będzie ona tworzyć ramy prawne dla crowdfundingu udziałowego i pożyczkowego w Polsce. Do projektu ustawy zgłoszono ponad 150 uwag, jednak najwięcej emocji budzi kwestia wprowadzenia zakazu oferowania nabycia udziałów w spółkach z o.o. Krajowi gracze spodziewali się bowiem czegoś zupełnie innego.

Funkcje kar nakładanych przez KNF – za co i jak karze nadzorca

Lektura decyzji wydawanych przez KNF, komunikatów dotyczących najistotniejszych postępowań pozwala wywnioskować, jakimi przesłankami kieruje się nadzorca przy nakładaniu kar.

Platforma crowdfundingowa – nowy nadzorowany podmiot

Rozporządzenie wprowadza jasny model działania platform pożyczkowych i wprost wskazuje, że prawo krajowe nie będzie mogło traktować właścicieli projektów i inwestorów udzielających pożyczek jak instytucji kredytowych i wymagać od nich jakiegokolwiek zezwolenia.

Model ochrony konsumenta na rynku finansowym

Czy na pewno za wszelką cenę należy bronić lekkomyślnie podejmowanych decyzji inwestycyjnych i czy aparat państwa powinien to wspierać.

Nowy superinsider

Doradca rady nadzorczej uzyska praktycznie nieograniczony dostęp do wrażliwych danych, zaś wnioski z analizy, ale także szczątkowe informacje po zagregowaniu,mogą stanowić informację poufną w rozumieniu MAR.

Tarczą w fuzje, przejęcia i…restrukturyzacje

Pod koniec lipca weszły w życie przepisy, które mają na celu ochronę polskich przedsiębiorców przed przejęciami przez podmioty zagraniczne. Pierwotnie regulacja miała dotyczyć przejęć spoza UE i EOG, ale finalnie zawężono ten krąg do podmiotów spoza UE, EOG i OECD.

Robodoradztwo a odpowiedzialność za błędne rekomendacje

Coraz większy postęp technologiczny wymusza zmiany w sferze prawnej. Dotyczy to również prawnych aspektów zastosowania sztucznej inteligencji (AI) czy uczenia maszynowego (machine learning). W przypadku rynku kapitałowego wykorzystanie tych technologii pozwala na rozwój robodoradztwa.

Informacja w czasach zarazy – koronawirus i MAR

W ostatnich dniach najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na rynki finansowe, tak w aspekcie globalnym, jak i krajowym, jest pandemia wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2.