Polscy prezesi w porównaniu ze średnią światową są nieco bardziej powściągliwi w ocenie wzrostu globalnej gospodarki, ale tak samo pewni, jeśli chodzi o wzrost przychodów. Wśród czynników ryzyka polscy menedżerowie najczęściej wymieniali „niepewność co do regulacji podatkowych", a dla światowej kadry kluczowe zagrożenie to ryzyko związane z cyberatakami.
Co planują prezesi, by zapewnić sukces zarządzanym przez siebie firmom? Dlaczego koszty i działania operacyjne, czyli obszary kompetencyjne ich operacyjnych zastępców CFO – dyrektorów finansowych – będą kluczowe?
W najbliższych 12 miesiącach firmy zamierzają skupić się na szukaniu efektywności operacyjnej (takiej odpowiedzi udzieliło 69 proc. polskich respondentów), wzmacnianiu wzrostu organicznego (59 proc.) oraz opracowaniu nowego produktu i/lub usługi (51 proc.). Dodatkowo 31 proc. CEO z Polski deklaruje, że rozważa w najbliższym roku fuzje i przejęcia. Z kolei w najbliższych trzech latach plany inwestycyjne będą dotyczyć inicjatyw wzmacniających efektywność kosztową (82 proc. prezesów w Polsce udzieliło takiej odpowiedzi), transformacji cyfrowej (73 proc.) oraz cyberbezpieczeństwa (57 proc.) i programów wzmacniających wzrost organiczny (57 proc.).
W tym kontekście jasne stają się też priorytety dla dyrektorów finansowych firm, które można określić jako szukanie równowagi pomiędzy inwestowaniem a efektywnością operacyjną – czy po prostu oszczędzaniem. Nie jest to nowe wyzwanie, biorąc jednak pod uwagę pandemię i niepewną jak nigdy wcześniej sytuację ekonomiczną, wyzwanie to jest szczególnie trudne. Co może w tym pomóc? Oczywiście nowe technologie. Aż 73 proc. firm zwiększy wydatki na transformację cyfrową. Podejmowanie strategicznych decyzji o zmianach w przedsiębiorstwach dzisiaj staje się niemożliwe bez wykorzystania dużych ilości danych, dlatego tak ważne jest kompleksowe podejście do ich gromadzenia i analizowania. To punkt wyjścia zarówno do efektywności operacyjnej, jak i opracowania strategii na przyszłość, która zapewni bezpieczeństwo biznesu i jego stabilność.
Dane są też podstawą w zaawansowanych procesach planistycznych. Dynamicznie zmieniające się otoczenie rynkowe powoduje, że planowanie powinno przybrać nieco bardziej rozszerzoną formę, polegającą na włączeniu do takiego procesu nie tylko finansów, ale również innych funkcji biznesowych i funkcji wsparcia. Kluczowe są oczywiście dane zgromadzone w systemach ERP, CRM, SCM i innych. Takie całościowe podejście do planowania nazywa się extended planning and analysis i ujmuje w jeden proces poszczególne jednostki, takie jak zarządzanie łańcuchem dostaw, sprzedaż, marketing, zarządzanie kadrami, IT i inne. Poprzez zasilanie planów finansowych danymi operacyjnymi (i odwrotnie) wpływ finansowy na strategię biznesową jest lepiej rozumiany, a plany stają się dokładniejsze, bardziej zwinne i dynamiczne. Co ważne, na rynku istnieje już wiele narzędzi, które wspierają firmy w podejściu extended planning and analysis – wybór więc dla CFO nie jest łatwy.