Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 16:49 Publikacja: 12.07.2023 21:29
Foto: materiały prasowe
Firma działająca w branży OZE, której znaczącym inwestorem jest Michał Sołowow, chce mocniej zaangażować się w projekty agrowoltaiczne, obejmujące np. fotowoltaiczne płoty lub ogrodzenia działek. List intencyjny podpisany z Kelfieldem ma pomóc w stworzeniu projektów o mocy około 1 GW.
List intencyjny zakłada dostarczenie przez Corab technologii, natomiast Kelfield przeprowadzi prace inżynieryjne oraz pozyska inwestorów. Wartość dostarczonych komponentów ma opiewać na około 300 mln zł. Choć na zagranicznych rynkach projekty agrowoltaiczne zyskują popularność, w Polsce rozwój blokowany jest przez kiepskie przepisy. – Według danych instytutu Fraunhofera całkowita światowa moc zainstalowanych systemów PV w ramach agrowoltaiki wzrosła z 5 MWp w 2012 r. do ponad 14 GWp w 2021 r. Tymczasem w Polsce status prawny agrowoltaiki pozostaje nieokreślony. Wiąże się to z poważnym ryzykiem inwestycyjnym i może skutkować m.in. brakiem możliwości zainstalowania agrowoltaiki na gruntach rolniczych czy pozyskania środków dla inwestycji, naliczaniem niewłaściwej stawki podatku, a nawet odebraniem prawa do otrzymania dopłat bezpośrednich z tytułu prowadzenia działalności rolniczej – mówi „Parkietowi” Piotr Markowski, prezes Corabu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czeskie państwo kupi od ČEZ 80 proc. udziałów w spółce Elektrárna Dukovany II, która realizuje projekt budowy dwóch nowych bloków jądrowych w Dukovanach – podał ČEZ w komunikacie. Wartość 80 proc. udziałów wynosi 3,6 mld czeskich koron.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Realizacja projektów jądrowych mozolnie posuwa się do przodu albo czeka na decyzje po wyborach. Tak jest z projektem drugiej elektrowni jądrowej, którą w jakiś jeszcze bliżej nieokreślony sposób ma realizować PGE.
Tauron, Polska Energia – Pierwsza Kompania Handlowa oraz spółki zależne Polenergii - Amon i Talia zawarły porozumienie, na mocy którego polubownie zakończyły spory sądowe, dotyczące umów na zakup energii w kontraktach bezpośrednich oraz zielonych certyfikatów. Na mocy porozumienia farmy wiatrowe Polenergii dostarczą energię elektryczną o szacowanej wartości 500 mln zł w ramach 10 letnich umów.
Wyczekiwana umowa pomostowa między polskim inwestorem, a więc Polskimi Elektrowniami Jądrowymi, a amerykańskimi firmami została podpisana. Pozwoli ona na kontynuacje prac nad projektem jądrowym. Teraz wszystkie oczy skierowane są na Brukselę.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W obecności premiera Donalda Tuska i sekretarza ds. energii USA Chrisa Wrighta Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały z konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel umowę pomostową na realizację elektrowni jądrowej. Budowa ma ruszyć w 2028 r.
Po zeszłorocznej decyzji sądu, doszło do wycofania wniosku w sprawie delistingu Energi. - Orlen nie prowadzi obecnie działań zmierzających do ponowienia tej procedury - poinformował nas koncern.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas