Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie przewiduje opóźnień w wyborze partnera przy budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Szefowa resortu Anna Moskwa w rozmowie z „Parkietem” przekonuje, że założony wcześniej harmonogram będzie dotrzymany. Z naszych informacji wynika, że trwają prace nad uchwałą dotyczącą prac przygotowawczych przed bezpośrednią budową elektrowni zaplanowaną na 2026 r. Same prace przygotowawcze mogą kosztować nawet 4,5 mld zł.
Zadania atomowe
W latach 2022–2026 w związku z realizacją programu PEJ podjętych zostanie wiele kluczowych decyzji, takich jak: wybór lokalizacji i technologii, wybór zagranicznego partnera, podpisanie kontraktu na budowę i zarządzanie elektrowniami, a także wybór modelu finansowego i biznesowego. – Spółka projektowa, która jest odpowiedzialna za projekt jako inwestor i ewentualny przyszły operator pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, czyli Polskie Elektrownie Jądrowe – będzie się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych dla umiejscowienia przyszłej elektrowni, w szczególności decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzji lokalizacyjnej – tłumaczy w rozmowie z „Parkietem” Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
Czytaj więcej
Nie tylko KGHM złożył wniosek o certyfikację ogólną atomu w technologii małych reaktorów jądrowych (SMR). Tożsamą prośbę złożył także w piątek 8 lipca Orlen Synthos Green Energy. Wniosek spółki dotyczy małego reaktora modułowego BWRX-300.
Spore koszty
Szefowa resortu pytana o planowane wydatki związane z realizacją programu polskiej energetyki jądrowej wskazała, że wynoszą one średniorocznie 42 mln zł w perspektywie 2020–2033. – Kwota ta obejmuje koszty, które poniesie administracja publiczna w zakresie m.in.: wsparcia udziału polskiego przemysłu w budowie i eksploatacji elektrowni jądrowych, działalności informacyjno-edukacyjnej, rozwoju zasobów ludzkich na potrzeby energetyki jądrowej oraz Państwowej Agencji Atomistyki głównie w zakresie wzmocnienia dozoru jądrowego. Środki te zostały zagwarantowane w programie przyjętym uchwałą Rady Ministrów 2 października 2020 r. – zapewnia Moskwa.
Środki na przygotowanie i realizację inwestycji towarzyszących mają zostać zabezpieczone w przygotowywanym aktualnie przez pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej programie wieloletnim, który będzie całościowo regulować kwestię inwestycji w zakresie strategicznej infrastruktury energetycznej w województwie pomorskim. Minister klimatu jednak wskazuje, że dokument ten jako program wieloletni wymaga jeszcze przyjęcia przez Radę Ministrów.