Utworzenie w firmie pracowniczych programów emerytalnych zwalniało ją z obowiązku uruchamiania pracowniczych planów kapitałowych. Są jednak warunki: do PPE musi należeć co najmniej 25 proc. załogi, a składka, którą pracodawca wpłaca na konto pracownika w PPE, nie może być niższa niż 3,5 proc. jego pensji brutto. Mimo podobieństwa obu programów wiele firm oceniło, że bardziej opłaca im się udostępnienie pracownikom PPE. I dlatego od momentu startu programu PPK mocno zaczęła rosnąć liczba PPE. Opłacało się to zwłaszcza w dużych firmach, dlatego największe przyrosty PPE miały miejsce w pierwszym okresie wdrażania pracowniczych planów kapitałowych, bo to wtedy przystępowały do nich właśnie te większe firmy. W efekcie, podczas gdy na koniec 2016 r. działających PPE było 1036, to na koniec 2020 i 2021 r. liczba znacząco przekraczała granicę 2000.
Wraz ze wzrostem liczby PPE rosła oczywiście liczba ich uczestników, która na koniec 2021 r. przekroczyła 641 tys., a wartość zgromadzonych przez nich aktywów zbliżyła się do 19 mld zł.
Co z tym zwolnieniem?
Polski Fundusz Rozwoju, który nadzoruje to, co dzieje się na rynku produktów emerytalnych, w tym pracowniczych planów kapitałowych i pracowniczych programów emerytalnych, przypomniał teraz, że firmy, które uruchomiły u siebie PPE i w związku z tym korzystają ze zwolnienia z obowiązku uruchomienia PPK, muszą co pół roku sprawdzać, czy nie straciły prawa do tego zwolnienia, czyli czy nadal spełniają związane z nim warunki. Stan posiadania PPE muszą sprawdzać na 1 stycznia i 1 lipca każdego roku, a informacje na ten temat przekazać do PFR do 31 stycznia i 31 lipca. – Jeżeli partycypacja w jednym ze wskazanych dni jest niższa niż 25 proc., zwolnienie podmiotu z obowiązku wdrożenia PPK przestaje obowiązywać od dnia następującego po tym dniu. Począwszy od tej daty, podmiot zatrudniający jest zobowiązany – w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy – zawrzeć w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych umowę o prowadzenie PPK oraz nie później niż na dziesięć roboczych przed upływem tego terminu umowę o zarządzanie PPK.
Firmy, które utraciły zwolnienie z obowiązku wdrożenia PPK 2 lipca 2023 r., mają czas na zawarcie umowy o ich prowadzenie do 10 października, a umowy o zarządzanie PPK do 26 września.