Materiał partnera: Grupa Azoty
W jaki sposób Grupa Azoty radziła sobie w minionym roku z dynamicznie rosnącymi kosztami surowców, głównie gazu? Jaki był ich wpływ na Wasze wyniki finansowe?
Dynamicznie rosnące ceny praktycznie wszystkich surowców do produkcji nawozów, chemikaliów oraz tworzyw, w tym oczywiście gazu ziemnego miały znaczący wpływ na nasze wyniki w roku 2021. I tak w przypadku segmentu nawozowego, pomimo dużego wzrostu przychodów i wartości EBITDA, Spółka musiała poradzić sobie z dużym wzrostem kosztów prowadzonej produkcji, co w konsekwencji przełożyło się na niższą średnią marżę naszych produktów w skali całego roku. Szczególnie ważny jest również fakt, że Grupa Azoty utrzymała pełną produkcję w 2021 roku, pomimo tego, że nasi rynkowi konkurenci, inni unijni producenci – wskutek olbrzymiej presji kosztowej, gwałtownie rosnących cen surowców – zmuszeni byli do podejmowania decyzji o czasowym ograniczaniu lub wstrzymywaniu własnej produkcji.
Bardzo cieszą wyniki segmentów pozanawozowych, głównie Segmentu Chemia i Segmentu Tworzywa, które były źródłem już około 60 proc. wartości EBITDA. Marża EBITDA w tworzywach wzrosła z „minus" 2,8% w roku 2020 do „plus" 9,7%. To wynik dobrej koniunktury rynkowej, która przełożyła się na wyższe ceny transakcyjne. Największy wkład do skonsolidowanego wyniku EBITDA, wypracowanego w IV kwartale 2021 roku przez Grupę Kapitałową wniósł właśnie Segment Chemia, który odnotował historycznie najlepszy wynik. Dla wszystkich produktów segmentu odnotowaliśmy wzrost wartości sprzedaży, głównie w przypadku melaminy (o 138,3 proc. r/r) i mocznika technicznego (o 101,6%). Silny, wysoki popyt i większy wolumen sprzedaży pozytywnie wpłynęły na wyniki całego segmentu. Podobnie jak w pozostałych segmentach mieliśmy tu znaczący wzrost kosztów surowców produkcyjnych, jednak nie skutkowało to obniżaniem marży.
Czy jesteście przygotowani na sytuację ograniczenia lub wstrzymania dostaw gazu?