Ceny sody lepsze od oczekiwań

PCC Rokita kontynuuje dobrą passę w segmencie sody kaustycznej – ceny tego produktu wciąż pną się w górę. Ciech też nie ma powodów do narzekań – jego kluczowy produkt tanieje, ale nie tak gwałtownie, jak prognozowano.

Publikacja: 31.01.2018 04:06

Początek roku dla europejskich producentów sody okazał się lepszy od oczekiwań analityków. Ceny sody kaustycznej, stosowanej m.in. w przemyśle kosmetycznym i papierniczym, wystrzeliły mocno w górę. Natomiast soda kalcynowana, używana do produkcji szkła, potaniała – ale w mniejszym stopniu, niż spodziewali się analitycy. To dobre informacje dla giełdowych firm: PCC Rokita i Ciechu.

Zmiana technologii

W styczniu ceny kontraktowe sody kaustycznej w Europie w przeliczeniu na euro były o 16 proc. wyższe niż w grudniu i o 55 proc. wyższe niż w styczniu 2017 r. – To znacznie powyżej naszych oczekiwań, spodziewaliśmy się bowiem miesięcznego wzrostu o 5 proc. Przyczyną tak silnych podwyżek jest wygaszenie z końcem grudnia tych instalacji elektrolizy, które bazowały na technologii rtęciowej. Tym samym Europa stała się importerem netto sody kaustycznej. Skorzysta na tym PCC Rokita – podkreśla Krystian Brymora, analityk DM BDM.

PCC Rokita już wcześniej dostosował się do wymogów unijnych i zmienił technologię produkcji na nową, bardziej energooszczędną. Europejscy producenci, którzy nie zdecydowali się na wprowadzenie zmian, musieli zamknąć swoje instalacje do końca 2017 r.

Soda kaustyczna produkowana przez PCC Rokita w przeważającej większości trafia na rynki zamorskie – głównie do Afryki i Ameryki Południowej, a w następnej kolejności także na rynek europejski i polski.

Spółka zapowiedziała ostatnio, że z uwagi na utrzymujące się korzystne ceny tego produktu planuje intensyfikację produkcji sody kaustycznej.

Większa oferta

Powyżej oczekiwań kształtują się w Europie także ceny sody kalcynowanej, kluczowego produktu Ciechu. – W przeliczeniu na euro produkt ten potaniał w styczniu o blisko 3 proc. w porównaniu z grudniem i styczniem 2017 r. Pierwsze odczyty cenowe w tym roku są optymistycznym sygnałem dla Ciechu, bo spodziewaliśmy się spadku cen o około 5 proc. – zaznacza Brymora.

Eksperci spodziewali się większej presji cen z uwagi na oczekiwany napływ na europejski rynek taniej tureckiej sody. – Mimo oficjalnego otwarcia przez tureckiego producenta fabryki w Kazaniu pojawiły się informacje o niskiej produkcji, problemach logistycznych w transporcie do portu i przekierowaniu sprzedaży do Chin, które po licznych wyłączeniach mocy produkcyjnych z powodów środowiskowych stały się importerem netto sody kalcynowanej – wyjaśnia analityk DM BDM.

Ciech jest jedynym w Polsce i drugim w Europie pod względem wielkości producentem sody kalcynowanej. Jego podstawowym rynkiem sprzedaży w tym segmencie jest Europa z dużym udziałem polskiego rynku.

Chemiczna spółka nie skupia się tylko na produkcji sody kalcynowanej, ale cały czas uzupełnia swoją ofertę o specjalistyczne produkty. W tym celu Ciech modernizuje i rozbudowuje linie produkcyjne sody oczyszczonej w swojej niemieckiej fabryce. Dzięki temu poszerzy ofertę o sodę do dializ – najbardziej specjalistyczną odmianę tego produktu, stosowaną przy leczeniu chorób nerek. Po modernizacji zakładów Ciech Soda Deutschland będzie produkować rocznie kilkadziesiąt tysięcy ton sody oczyszczonej o jakości farmaceutycznej. Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 100 mln zł. W zakładzie w Stassfurcie ruszyły już prace związane z pierwszym etapem inwestycji, dzięki czemu w tym roku soda przeznaczona do dializ znajdzie się w ofercie grupy. Drugi etap będzie polegał na zwiększeniu mocy produkcyjnych sody oczyszczonej. Zakończy się on w pierwszej połowie 2019 r.

Chemia
Słaby popyt oraz wysokie koszty mają negatywny wpływ na wyniki finansowe KGL-u
Chemia
Orlen nie kupi od Azotów nowego zakładu w Policach
Chemia
Zarząd Azotów zakłada poprawę w biznesie nawozów
Chemia
Azoty i aneks z bankami
Chemia
Polwax zapłaci miliony Orlenowi Projekt
Chemia
Jest nowy prezes Grupy Azoty. Ma ambitny plan ratunkowy