Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Spółka zakłada, że wyniosą 91,3 mln zł. Dla porównania w minionym roku było to 31,3 mln zł. Największą zaplanowaną inwestycją będzie budowa nowego centrum logistycznego, które ma docelowo przejąć funkcje dotychczasowych trzech magazynów zlokalizowanych w Brzeźnicy, Lubzinie i Pustkowie.
– Obiekt, który planujemy oddać do użytku już w 2020 roku, odegra kluczową rolę w zwiększaniu zasobów magazynowych i możliwości spedycyjnych, a co za tym idzie w jeszcze wydajniejszym zaopatrywaniu rynku w nasze produkty. Wśród ważnych decyzji inwestycyjnych należy wymienić także zrealizowane na początku 2018 roku przejęcie przez naszą spółkę dominującą pakietu większościowego akcji w Radomskiej Fabryce Farb i Lakierów. Krok ten pozwoli grupie Śnieżka na wzmacnianie portfolio wyrobów do ochrony metalu. Podstawą decyzji zakupowej było dostrzeżenie istotnych możliwości synergii pomiędzy obydwoma podmiotami – wyjaśnia Piotr Mikrut, prezes Śnieżki. Część wydatków zostanie przeznaczona na zwiększenie mocy produkcyjnych w zakresie farb kolorowych i białych w odpowiedzi na popyt na te produkty oraz podniesienie poziomu automatyzacji produkcji. Jak podała spółka, planowane nakłady inwestycyjne na rok 2018 zostaną sfinansowane ze środków własnych wypracowanych z działalności bieżącej i wsparte finansowaniem bankowym.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do uratowania nawozowego koncernu potrzebne są miliardy złotych. Fiasko negocjacji z Orlenem w sprawie sprzedaży nowego zakładu w Policach zmusza do przyspieszenia rozmów o emisji akcji. Walory obejmą Skarb Państwa i wierzyciele.
Koncern rozważa inwestycje w tabor kolejowy i terminale kontenerowe. Ich skala będzie uzależniona od pozyskanego finansowania i partnerów. Kluczową rolę ma do odegrania zależna firma Koltar, która osiąga dobre wyniki finansowe.
Dziś naczelnym celem zarządu jest uczynienie spółki zdolną do wypracowywania zysków. Szans na poprawę jej kondycji upatruje m.in. w pozytywnych zmianach w otoczeniu rynkowym oraz we wzroście sprzedaży eksportowej.
Płocki koncern nie jest już zainteresowany nabyciem całości ani części udziałów w GA Polyolefins. Jakaś forma współpracy nadal jest jednak możliwa. Na te informacje akcjonariusze Azotów zareagowali wyprzedażą walorów chemicznej spółki.
Ma ona wynikać głównie z normalizacji cen gazu ziemnego oraz wzrostu ceł na nawozy sprowadzane do UE z Rosji i Białorusi. Nadal problemem będzie jednak import z Algierii, Nigerii, Egiptu, Bliskiego Wschodu oraz z USA i Chin.
Koncern zapewnia, że jest w zaawansowanej fazie negocjacji, dzięki którym powinien wypracować systemowe i długofalowe rozwiązania restrukturyzacyjne w grupie, tak aby można było skupić się na działalności biznesowej.