Atal po konferencji: popyt na mieszkania w oczekiwaniu na program „Na start”

W bazowym scenariuszu deweloper zakłada, że program dopłat do kredytów wejdzie we wrześniu, uwzględnia to cel sprzedaży 3000 mieszkań.

Publikacja: 17.05.2024 12:22

Kierowany przez Zbigniewa Juroszka Atal liczy na program „Na start” we wrześniu i wzrost sprzedaży m

Kierowany przez Zbigniewa Juroszka Atal liczy na program „Na start” we wrześniu i wzrost sprzedaży mieszkań.

Foto: Mat. prasowe

Atal podtrzymuje cel na ten rok, jakim jest sprzedaż ponad 3 tys. mieszkań. W I kwartale br. firma podpisała 730 umów deweloperskich, o 82 proc. więcej niż rok wcześniej i o 22 proc. mniej kwartał do kwartału.

O wynikach finansowych za I kwartał br. napisaliśmy w porannym tekście. Na konferencji prezes i główny akcjonariusz Zbigniew Juroszek przyznał, że cel sprzedaży rzędu 3 tys. lokali (wobec 2,83 tys. w ubiegłym) uwzględnia wprowadzenie programu „Kredyt na Start” we wrześniu.

Czytaj więcej

Atal chce sprzedać ponad 3 tys. mieszkań, trzyma bardzo dobre marże

Popyt na mieszkania w lekko wyhamował, oczekiwanie na nowy program

- W I kwartale br. sprzedaż mieszkań była dobra, w kwietniu i na początku maja widać, ze jest element wyczekiwania na nowy program, ale nie ma drastycznego ruchu w dół, lekki spadek. Trudno wyrokować, co będzie dalej, jeśli czerwcu okaże się, że program się realnie zbliża, to i sprzedaż może się zwiększyć. Na razie, mając fantastyczną pozycję gotówkową, możemy sobie pozwolić na działania pomostowe, przyjmowanie rezerwacji z wydłużonym terminem – właśnie do września – powiedział na konferencji Juroszek. Zastrzegł, że za wcześnie na oceny jak polityka Atalu wpływa na sprzedaż, bo oferta wystartowała niedawno, a i nie jest jej głównym celem nakręcanie licznika sprzedaży. – Chodzi o relacje z klientami – powiedział Juroszek.

Zdaniem szefa Atalu, w najbliższych latach popyt na mieszkania będzie się utrzymywać i dużych zagrożeń nie widać. Na koniec marca spółka miała w ofercie 5,3 tys. mieszkań – to pokłosie inwestycji wprowadzanych do oferty w IV kwartale ub.r. i w I kwartale 2024 r. Inwestycyjna ofensywa trwa: do końca roku spółka chce uruchomić jeszcze 15 inwestycji na 3000 lokali. W I kwartale deweloper zainwestował też 75 mln zł na grunty – średnia cena wyniosła 1,8 tys. zł na mkw. PUM (powierzchnia użytkowa mieszkań, które na działkach powstaną), a po dniu bilansowym jeszcze 64 mln zł. W sumie tegoroczny budżet może sięgnąć 300 mln zł, ale prezes zastrzegł, że nie jest łatwo znaleźć grunty spełniające kryteria.

- Co do cen mieszkań, zakładamy że wzrosną wraz z inflacją, w inne spekulacje się nie bawimy – powiedział Juroszek. - Ciągłe zmiany organizacyjne w spółce, szeroka dywersyfikacja produktowa i geograficzna, pozwalają na co najmniej dwa lata dobrych wyników. Mamy założenie, że ten rok będzie dobry, chcemy mieć dobry wynik netto, by poziom dywidendy też był dobry – powiedział Juroszek.

Czytaj więcej

Prezes Develii: Wzrost w mieszkaniówce i wejście na rynek living

Atal rozpoczyna budowę mieszkań w Szczecinie

Atal wszedł do ósmego miasta - Szczecina, gdzie w pierwszym kroku zbuduje 404 mieszkania w dwóch projektach. - Szczecinowi przyglądaliśmy się bardzo długo i uznaliśmy, że nadszedł właściwy moment. To pełnoprawny oddział, który ma się coraz bardziej dokładać do wyników całej grupy. Skalujemy biznes w tradycyjny sposób, czyli organicznie, a nie przez przejęcia – powiedział Juroszek.

Czytaj więcej

Dom Development po konferencji: dobra sprzedaż mieszkań w kwietniu i maju
Budownictwo
Mirbud w ekspresowym trybie chce zebrać pieniądze z emisji na ekspansję na kolei
Materiał Promocyjny
Transakcje M&A - ryzyka, trendy, praktyka
Budownictwo
Rynek mocno stawia na Elektrotim
Budownictwo
Mirbud ruszył z ekspresową ofertą akcji
Budownictwo
Polimex Mostostal szuka członków zarządu
Budownictwo
Dekpol z rekordowym kursem i pieniędzmi z obligacji
Budownictwo
Polacy boją się wysokich kosztów dyrektywy budynkowej