Atal chce sprzedać ponad 3 tys. mieszkań, trzyma bardzo dobre marże

Deweloper Atal liczy na poprawę sprzedaży mieszkań nawet bez nowego programu dopłat do kredytów „Na start”.

Publikacja: 17.05.2024 09:26

Deweloper Atal trzyma bardzo dobre marże, chce zwiększyć sprzedaż mieszkań.

Deweloper Atal trzyma bardzo dobre marże, chce zwiększyć sprzedaż mieszkań.

Foto: Mat. prasowe

Kontrolowany przez rodzinę Juroszków ogólnopolski deweloper w I kwartale br. wypracował 96,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej (2,23 zł na papier), o 78 proc. więcej niż rok wcześniej. Wynika to z większej liczby przekazanych mieszkań – 667, to dwa razy tyle, co rok wcześniej.

Podobny rok pod względem marż i przekazań mieszkań

Skonsolidowane przychody Atalu urosły w podobnym tempie, do 390 mln zł. Zysk brutto ze sprzedaży zwiększył się o 69 proc., do 122 mln zł – marża zeszła z bardzo wysokiego na tle branży pułapu 39,1 proc. do „tylko” 31,2 proc. W całym 2023 r. średnia rentowność brutto ze sprzedaży wyniosła 29,9 proc. Marża netto wyniosła 24,7 proc., o 3,8 pkt proc. mniej niż rok wcześniej.

Cytowany w komunikacie Prezes Zbigniew Juroszek powiedział, że w całym 2024 r. spodziewa się podobnej rentowności, co w ubiegłym – marża netto wyniosła wtedy 22,7 proc. Potencjał przekazań – biorąc pod uwagę lokale gotowe i których budowa kończy się w tym roku – jest podobny do ubiegłorocznego wyniku. W 2023 r. Atal wydał klucze do 2806 mieszkań.

Czytaj więcej

Huśtawka rentowności budowniczych mieszkań

Celem Atal sprzedaż ponad 3 tys. mieszkań

W I kwartale br. Atal sprzedał 730 mieszkań, o 82 proc. więcej rok do roku i o 22 proc. mniej kwartał do kwartału. Zarząd podtrzymuje zadeklarowany wcześniej cel sprzedaży ponad 3 tys. lokali w całym 2024 r. wobec 2,83 tys. w ubiegłym – przy założeniu, że jesienią wejdzie program „Na start”. W rekordowym 2021 r. spółka podpisała z nabywcami indywidualnymi 4,1 tys. umów.

- I kwartał br. to czas bardzo dobrej sprzedaży mieszkań, która utrzymuje się na wysokich poziomach. Konsekwentnie realizujemy nasz harmonogram budów, uruchomień sprzedaży nowych projektów oraz wydań lokali nabywcom. Naszym celem jest stałe utrzymanie odpowiedniego pułapu mieszkań dostępnych w ofercie, żeby klienci na każdym z naszych siedmiu rynków mieli swobodny wybór lokali. W tym celu nabywamy również nowe grunty i staramy się możliwie sprawnie uruchomić na nich nowe inwestycje – skomentował Juroszek. - Niestety, bolączką polskiego rynku mieszkaniowego są skomplikowane, rozbudowane procesy administracyjne, które istotnie wydłużają proces inwestycyjny, co wpływa na wyższe koszty wytworzenia mieszkań. Wyzwania ze strony podażowej mają później konsekwencję dla finalnego nabywcy w postaci rosnących cen nieruchomości - dodał.

Informacje z raportu potwierdzają, że ósmym rynkiem, na którym Atal będzie działać, jest Szczecin.

Więcej informacji po konferencji wynikowej zaplanowanej na 11:00.

Czytaj więcej

Atal chce sprzedać 3 tysiące mieszkań, wchodzi do Szczecina
Budownictwo
Mirbud w ekspresowym trybie chce zebrać pieniądze z emisji na ekspansję na kolei
Materiał Promocyjny
Transakcje M&A - ryzyka, trendy, praktyka
Budownictwo
Rynek mocno stawia na Elektrotim
Budownictwo
Mirbud ruszył z ekspresową ofertą akcji
Budownictwo
Polimex Mostostal szuka członków zarządu
Budownictwo
Dekpol z rekordowym kursem i pieniędzmi z obligacji
Budownictwo
Polacy boją się wysokich kosztów dyrektywy budynkowej