W budownictwie roi się od rekordów, o których inne branże mogą jedynie pomarzyć. Najwyżej w historii znalazły się wskaźniki rentowności, co świadczy o tym, że spółki budowlane wykorzystują sprzyjające warunki gospodarcze nie tylko do zwiększania skali działalności, ale także efektywności.
Analiza poszczególnych firm wskazuje jednak, że bycie przedsiębiorstwem budowlanym samo w sobie nie gwarantuje jeszcze sukcesu – potrzebne jest jeszcze dobre zarządzanie i właściwa strategia. Świadczy o tym fakt, że mimo rozwoju całego sektora regresem wyniku netto (spadkiem zarobków, wpadnięciem w straty lub rosnącymi stratami) cechuje się 15 firm (czyli aż 42 proc. wszystkich).
Z drugiej strony, dalekie od prawdy byłoby jednak twierdzenie, że o pozytywnym obrazie sektora zdecydowała garstka przedsiębiorstw. O ponad 20 mln zł wynik netto powiększyło 7 spółek (19 proc. ogółu). W przeciwieństwie do kilku innych, bardzo „skoncentrowanych” branż nie było tu jednego lidera, który zaburzałby łączne wyniki. Wśród największych graczy uwagę zwracają m.in.: Budimex, Erbud, Hydrobudowa Polska, Mostostal Warszawa, PBG, Polimex-Mostostal, Rafako.
[obrazek=http://grafika.parkiet.com/gparkiet/914167,153530,9.jpg]