Enea, PGE: Roszady w radach

W piątek Ministerstwo Skarbu Państwa wymieniło czterech członków rady nadzorczej Enei. A to początek zmian.

Publikacja: 29.03.2010 08:29

Enea, PGE: Roszady w radach

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik SM Sławomir Mielnik

W poniedziałek i wtorek odbędą przesłuchania na nowych członków zarządu. Rozpisano konkurs na wszystkie pięć stanowisk. Wymiana odbędzie się przy okazji kończącej się kadencji zarządu.

Jak wynika z informacji „Parkietu”, w konkursie startuje kilkunastu kandydatów. Nie ma wśród nich osób z większym doświadczeniem w sektorze energetycznym. Nasze źródła twierdzą, że wymienieni mogą zostać wszyscy członkowie zarządu Enei, poza prezesem Maciejem Owczarkiem. W konkursie na to stanowisko oprócz niego startuje tylko jeden kontrkandydat. Wśród osób zbliżonych do spółki spekuluje się także, że do zarządu wejść powinien Krzysztof Zborowski, prezes Elektrowni Kozienice zależnej od Enei.

Po wymianie kadr w radzie nadzorczej Ministerstwo Skarbu ma pełny wpływ na decyzje przez nią podejmowane. Nieoficjalnie wiadomo, że wśród dotychczasowych członków rady pojawiały się różnice zdań, m.in. dotyczące inwestycji Enei. Związkowcy szeroko komentowali również kwestię potencjalnych nieprawidłowości, do których doszło podczas pierwszej przymiarki do prywatyzacji Enei (zakończyła się fiaskiem, gdy RWE, jedyny chętny, poinformował, że spółka jest wyceniana zbyt drogo). Teraz do rady powołano Pawła Lisiewicza, szefa Departamentu Komunikacji Społecznej w MSP, oraz Bartosza Nowickiego i Małgorzatę Aniołek, którzy pracują dla resortu. Znalazł się też w niej Jeremi Mordasewicz, ekspert ekonomiczny PKPP „Lewiatan” i członek RN m.in. ZUS.

Nowo powołani członkowie rady, a później zarządu, będą odpowiedzialni za kolejną próbę dokończenia prywatyzacji. Skarb Państwa, który ma 67,05 proc. akcji Enei, chce w połowie roku zaprosić inwestorów branżowych do kupna pakietu stanowiącego ponad 50 proc. kapitału. Jak mówił w ostatnich dniach w rozmowie z PAP Jan Bury, wiceminister skarbu nadzorujący spółki energetyczne, potencjalni kupcy powinni zostać zaproszeni do rozmów w drugiej połowie czerwca.

Jutro odbędzie się walne zgromadzenie Polskiej Grupy Energetycznej, na które zaplanowano zmiany w składzie rady nadzorczej. Swojego kandydata na niezależnego członka rady zgłosiło Aviva PTE. Uzasadnia to standardami ładu korporacyjnego w swojej działalności inwestycyjnej.W programie WZA jest jeszcze drugi punkt dotyczący zmian w składzie rady, zgłoszony przez Skarb Państwa. Mówi się nieoficjalnie, że odwołany zostanie przedstawiciel załogi.

Obecnie Skarb Państwa ma 85 proc. akcji PGE i taki sam udział głosów na walnym zgromadzeniu. Na jesieni wpływ SP na spółkę się zmniejszy, bo państwo sprzeda część walorów. Resort skarbu nie chce ujawnić, ile walorów może sprzedać, choć prawdopodobne jest zbycie około 10 proc., a nie 20 proc., jak się wcześniej mówiło.

Budownictwo
Grupa Ghelamco z mniejszym długiem i uwagami audytorów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska
Budownictwo
Czy jest już fundament pod odbicie sprzedaży mieszkań?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
Polimex Mostostal mocniej pod kreską przez kontrakty energetyczne
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy w przededniu obniżek stóp. Najpierw skończą się duże rabaty