Inwestorzy zareagowali w ten sposób na informację o podpisaniu listu intencyjnego w sprawie sprzedaży biurowców Nefryt i Topaz, położonych na stołecznym Mokotowie. Sfinalizowanie sprzedaży planowane jest na koniec czerwca 2010 r. Jej dopięcie zależy m.in. od rezultatów due diligence obu budynków.
Entuzjastycznie została przyjęta przede wszystkim wynegocjowana cena. Ma ona wynieść około 3 tys. euro za metr kwadratowy powierzchni netto. Biorąc pod uwagę, że całkowita powierzchnia wynajmu w budynkach wynosi około 26,4 tys. mkw., spółka powinna otrzymać około 79,2 mln euro (316 mln złotych). Wartość transakcji jest wyższa, niż wynosi wycena biurowców zapisana w księgach GTC po przeprowadzonej z końcem minionego roku aktualizacji wartości aktywów. Wartość księgowa biurowca Nefryt to 42,8 mln euro, Topaz został wyceniony na 28 mln euro.
Księgowa wycena została ustalona przy stopie kapitalizacji (tzw. yields, stosunek rocznych dochodów z najmu do wartości nieruchomości) wynoszącej 7,5 proc. Tymczasem, jak podaje spółka, na potrzeby transakcji stopy kapitalizacji oszacowano na 7–7,2 proc. Spadek stóp kapitalizacji to dobra wiadomość dla GTC. W minionym roku, ze względu na wzrost stóp kapitalizacji i w niektórych przypadkach spadek oczekiwanych przychodów z najmu (tzw. ERV – wysokość czynszów, jakie właściciel budynku jest w stanie uzyskać po wygaśnięciu umów najmu), wyceny biurowców i centrów handlowych GTC mocno spadły.
Efekt – 708,7 mln zł straty na aktualizacji wartości portfela i 525,5 mln zł straty netto przypisanej akcjonariuszom za 2009 r. Jeżeli stopy kapitalizacji nadal będą spadać, GTC ma szansę wykazać w 2010 r. pokaźny zysk z aktualizacji wyceny.