Oferta obejmuje maksymalnie do 10,4 mln zwykłych imiennych akcji. Wpływy netto, które spółka otrzyma z tytułu oferty, pod warunkiem objęcia wszystkich akcji oferowanych, szacuje się na poziomie ok. 44,3 mln euro (ok. 180 mln zł), po potrąceniu prowizji i kosztów oferty.
– Podwyższenie kapitału, które następuje po tym, jak z sukcesem zawarliśmy partnerstwo z firmą Panasonic, jest bardzo istotnym krokiem w strategii rozwoju Gorenje. Pozyskane środki zostaną wykorzystane do dalszej poprawy sytuacji finansowej Grupy oraz do sfinansowania strategicznych projektów, na których opiera się dalszy rozwój Grupy - mówi Franjo Bobinac, prezes Gorenje.
- Notowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie pozwoli Gorenje na uzyskanie lepszego dostępu do rynków finansowych i wzmocni pozycję Grupy na światowych rynkach finansowych oraz poprawi postrzeganie wśród instytucji finansowych, partnerów biznesowych oraz klientów. Ponadto oferta publiczna może poprawić płynność akcji Gorenje – mówi Peter Groznik, dyrektor finansowy Gorenje.
Oferta zostanie przeprowadzona w dwóch turach. W pierwszej turze, Akcje Oferowane zostaną zaoferowane dotychczasowym akcjonariuszom Gorenje. Akcje, które nie zostaną subskrybowane i opłacone w Pierwszej Turze Oferty, zostaną zaoferowane w Drugiej Turze Oferty pracownikom Spółki (Pierwszy Etap Drugiej Tury Oferty), a następnie nowym inwestorom (Drugi Etap Drugiej Tury Oferty).
Oferta składać się będzie z oferty publicznej skierowanej do Inwestorów Indywidualnych i Instytucjonalnych Polsce oraz do zaproszonych inwestorów w Słowenii. Zapisy w transzy indywidualnej w Polsce potrwają od 6 do 11 grudnia 2013 r. Pozyskane środki zostaną wykorzystane przede wszystkim na spłatę zadłużenia.