Chodziło, przypomnijmy, o należności i kary umowne związane z rozbudową terminali pasażerskich lotniska w Szczecinie. W tym samym czasie kontrolowana przez rodzinę Moritzów spółka zakończyła współpracę z Bydgoszczą, rezygnując tym samym z budowy centrum rozrywkowo-handlowego City Point Fordon. To element nowej strategii TUP, który zakłada wycofywanie się z dotychczasowych projektów (w latach 2013–2014) i skupienie się na jednym, najbardziej rentownym przedsięwzięciu, czyli budowie ekomiasta Siewierz Jeziorna w woj. śląskim.

– Budujemy domy, ulice, w I kwartale rozprowadziliśmy już instalacje. Właśnie sprzedajemy pierwsze domy, zainteresowanie jest ogromne – mówi „Parkietowi" Robert Moritz, prezes TUP. – Zakładamy, że w ciągu 15 lat zbudujemy miasto na 120 hektarach i zakończymy cały projekt. Docelowo zamieszka tam nawet 10 tys. mieszkańców – dodaje. Moritz liczy, że projekt przyniesie firmie ponadprzeciętne zyski w ciągu 7–10 lat, tak jak jest to w przypadku  zbliżonych projektów w USA. – Niewykluczone, że w przyszłości podejmiemy się kolejnych podobnych projektów. Sytuacja jest o tyle sprzyjająca, że wartość nieruchomości w zrównoważonych miastach rośnie nawet w czasach kryzysu – przekonuje Robert Moritz.

Na działce w pobliżu Katowic oprócz nowoczesnych mieszkań powstaną też place zabaw, boiska, restauracje, szkoły, hotel, klinika i marina. Wczoraj za walory TUP płacono 3,33 zł. W ciągu roku podrożały one aż o 72,5 proc.