– Trzeci kwartał to kolejny okres, w którym zwiększamy generowane wyniki finansowe pomimo słabości rynków wschodnich. Dynamicznie rośniemy na zachodzie, północy oraz południu Europy – powiedział Andrzej Sas, wiceprezes Amiki.
Największym rynkiem pozostaje Polska z 35-proc. udziałem w sprzedaży (9 proc. wzrostu rdr). Z kolei w Rosji i na Ukrainie sprzedaż spadła o 29 proc., a region ma poniżej 18 proc. udziału w obrotach grupy. Równoważą je doskonałe wyniki Europy Zachodniej – wzrost o ponad 18 proc. – do 29 proc. udziału w obrocie. Najmocniej w tym regionie wzrosła sprzedaż w Wielkiej Brytanii oraz Francji, gdzie Amica jest udziałowcem dystrybutora sprzętu. Dynamicznie rośnie też zainteresowanie markami grupy w Europie Północnej oraz Południowej, zwłaszcza w takich krajach, jak Rumunia, Czechy oraz Słowacja.
Spółka podała, że na koniec września br. miała na rachunkach ponad 30 mln zł gotówki i jej ekwiwalentów. – Utrzymaliśmy na zbliżonym poziomie rok do roku kapitał obrotowy netto. Istotnie poprawiliśmy wskaźniki płynności, m.in. umiejętnie zmniejszając skalę należności handlowych – dodaje wiceprezes Wojciech Kocikowski.
Przedstawiciele producenta AGD nie poinformowali, na jakim etapie są rozmowy w sprawie przejęcia firmy w zachodniej Europie. Zgodnie z zapowiedziami ich sfinalizowania należy się spodziewać do końca tego roku.