Wydane w ostatnim czasie rekomendacje analityków nie dają jasnej wskazówki, w którą stronę może podążyć jego kurs. Wielton zebrał od nich skrajne oceny.
Według najnowszej rekomendacji ekspertów Trigona walory spółki warte są 10 zł (to o 37 proc. drożej niż na rynku, gdzie w poniedziałek kurs wynosił około 7,30 zł). Dlatego analitycy tego biura zalecają ich kupowanie. Z kolei zdaniem specjalistów ING Securities akcje Wieltonu są przewartościowane i wyceniają je zaledwie na 6,45 zł. Ich najnowsza rekomendacja brzmi „sprzedaj". Przekonują, że obecna wycena rynkowa już dyskontuje krótkoterminowe korzyści z tegorocznych zagranicznych akwizycji (przejęcie Fruehaufa i włoskiej firmy Compagnia Italiana Rimorchi). Twierdzą, że nie przyniesie to znaczącej poprawy wyników. – Oczekujemy niewielkiej poprawy marży rentowności w krótkim terminie, biorąc pod uwagę bardzo konkurencyjny rynek przyczep w Europie Zachodniej. Dlatego jest mało prawdopodobne, aby te inwestycje oferowały zwrot porównywalny do zysków generowanych w Rosji – uważają. Jednocześnie zwracają uwagę, że nowe inwestycje oznaczają szybki wzrost zadłużenia netto oraz koszty odsetek, które mogą znacząco obciążyć wyniki w przyszłości, co z kolei może zmusić spółkę do zaprzestania wypłacania dywidendy.
Tymczasem eksperci Trigona szansy dla spółki upatrują w sprzyjających warunkach rynkowych. – Wielton ma największą ekspozycję na trwający obecnie cykl inwestycyjny w infrastrukturze transportowej w Polsce na tle innych spółek przemysłowych notowanych na GPW. Tezę tę potwierdzają znaczące pozytywne odchylenia wolumenów sprzedawanych wywrotek w stosunku do naczep w latach 2010–2012 stymulowanych środkami z poprzedniej perspektywy unijnej oraz wysoka dynamika wzrostu rejestracji wywrotek w ostatnich kwartałach – uzasadniają. Potencjał dostrzegają także w rynkach eksportowych. – Wyższe prognozy PKB dla kluczowych zagranicznych rynków Wieltonu, ożywienie inwestycji w krajach Europy Południowej oraz oczekiwania sprzedażowe producentów samochodów ciężarowych powinny wspierać wolumeny Wieltonu w eksporcie – uważają.