Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.01.2016 05:48 Publikacja: 28.01.2016 05:00
Foto: GG Parkiet
Ujemny wynik netto za 2014 r. był rezultatem osłabienia rubla i hrywny. – W 2015 r. znacznie ograniczyliśmy naszą obecność na wschodzie Europy, stąd słabość tamtejszych walut wpływała na wyniki w mniejszym stopniu niż w 2014 r. – dodaje Hibner. Producent artykułów wykończeniowych do wnętrz w dalszym ciągu posiada jednak zakład w Witebsku na Białorusi, który ze względu na trudną sytuację rynkową w regionie w niewielkim stopniu wykorzystuje swoje moce produkcyjne. – Aby poprawić jego rentowność, myślimy o tym, aby kupować surowce – głównie PCW – w lokalnej walucie, ponieważ zakup surowca w euro powoduje spadek marży – tłumaczy Hibner.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Harmonogram budów i obniżki stóp pozwolą uzyskać lepsze wyniki przekazań i sprzedaży mieszkań w kolejnych kwartałach.
Długo wyczekiwane obniżki stóp i obserwowany już od kwietnia spadek stawek WIBOR przełożą się na większą dostępność kredytów mieszkaniowych, co powinno stymulować popyt na mieszkania – ocenia zarząd deweloperskiej grupy.
Pierwsza obniżka stóp to dawka optymizmu, ale wciąż otoczenie rynkowe jest wymagające. Spółka chce sprzedać więcej mieszkań i podtrzymuje zamiar wypłaty dywidendy.
Wciąż mamy rynek kupującego, oferta mieszkań jest wysoka, koszt kredytu też. Murapol stawia na wzrost sprzedaży i utrzymanie wyników.
Chociaż deweloper przekazał klientom znacznie mniej mieszkań, to osiągnął lepsze przychody i bardzo dobrą rentowność. Murapol celuje we wzrost sprzedaży w 2025 r.
Budowlany gigant zawalczy o wzrost przychodów w tym roku. Grupa ma gigantyczny portfel zamówień, ale kontrakty stopniowo, a nie błyskawicznie, będą się przekuwać w przychody i zyski. Mocno zdywersyfikowana firma zarzuca nowe – nomen omen – sieci.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas