Konsolidacja zwiększyłaby wartość Ferrum dla akcjonariuszy

Z Konradem Miterskim, prezesem Ferrum, rozmawia Adam Roguski.

Publikacja: 14.04.2016 11:02

Konsolidacja zwiększyłaby wartość Ferrum dla akcjonariuszy

Foto: Archiwum

Węglokoks jest zainteresowany objęciem pakietu kontrolnego akcji Ferrum i konsolidacją zakładów hutniczych na bazie giełdowej spółki pod szyldem Śląskich Hut Stali. Podpisaliście list intencyjny – jaki będzie dalszy harmonogram?

Jesienią ub.r. zawarliśmy z Węglokoksem strategiczną umowę handlową, dzięki której Ferrum uzyskało płynny i terminowy dostęp do wsadu. Razem z kontrolowanymi przez Węglokoks hutami Pokój i Łabędy jesteśmy największą grupą zakupową w kraju i od lutego b.r. wszystkie z wymienionych podmiotów osiągają z tego tytułu wymierne oszczędności. Zacieśnienie współpracy jest więc logicznym krokiem. Oczywiście zidentyfikowaliśmy więcej obszarów, zwiększających wartość dla akcjonariuszy w przypadku konsolidacji działalności wszystkich hut.

Piłka jest teraz po stronie akcjonariuszy Ferrum. 17 maja walne zgromadzenie ma zadecydować o emisji akcji (to 33,3 proc. podwyższonego kapitału – red.). Do tego dnia dotychczasowi główni akcjonariusze powinni uzgodnić z potencjalnym nowym akcjonariuszem docelowy kształt struktury kapitałowej. Przypomnę, że samo Ferrum ma do dyspozycji 5,6 proc. akcji własnych (po emisji będzie to 3,8 proc. – red.).

W najbliższych latach Gaz-System przeznaczy ponad 1,8 mld zł netto na zakupy rur pod budowę gazociągów. W jaki sposób konsolidacja z zakładami Węglokoksu zwiększyłaby potencjał Ferrum?

Bezpośrednie przełożenie nie występuje – należy przypomnieć, że Ferrum jest jedynym krajowym producentem rur izolowanych o przekrojach, które mogą mieć zastosowanie przy zamówieniach od Gaz-Systemu. Węglokoks jest jednak zainteresowany wsparciem nas przy zakupie linii produkcyjnej z Niemiec, która podwoiłaby nasze moce.

Analizy wskazały na pełną zasadność przeprowadzenia takiej inwestycji, co pozwoli na istotne ograniczenie importu rur, szacowane przez nas na kwotę przekraczającą 250 mln EUR w perspektywie najbliższych 10 lat. Myślę, że ten projekt świetnie wpisuje się w plan rozwojowy, zaproponowany przez pana premiera Morawieckiego.

Ewentualna konsolidacja Ferrum z podmiotami Węglokoksu, poza wspomnianymi oszczędnościami przy zakupie stali, oznaczałaby stworzenie grupy działającej w kilku segmentach rynku, w tym tak istotnych z punktu widzenia interesów państwa jak sektor energetyczny, paliwowy, stoczniowy oraz zbrojeniowy.

Rywalizujecie o zlecenia od Gaz-Systemu z podmiotami zagranicznymi, które nie ponoszą kosztów unijnej polityki klimatycznej – z Turcji czy Chin. Czy wymóg, by minimum 50 proc. rur pochodziło z krajów UE jest wystarczającym zabezpieczeniem?

Praktyka pokazała, że nie do końca. Pierwszy przetarg został rozstrzygnięty w połowie zeszłego roku, zwycięzca bazujący na potencjale chińskim ma problem ze skompletowaniem partii rur wyprodukowanych w UE - do dziś ich nie dostarczył, ściąga je w końcu z Grecji. Gaz-System nie skorzystał z prawa zerwania umowy z powodu przekroczenia terminów. Zwróciliśmy się do Ministerstwa Energii o bardziej wnikliwe sprawdzanie potencjału firm ubiegających się o kontrakty. Dziś wszystko opiera się na oświadczeniu o spełnianiu warunków, a fizyczna weryfikacja następuje dopiero po uzyskaniu kontraktu. Najwyższy czas, by to zmienić. Na razie rozstrzygnięto cztery przetargi, piąty jest w trakcie – najniższą cenę zaoferowała firma z Turcji, tempo rozpisywania przetargów będzie rosło.

Budownictwo
Murapol po konferencji: cel sprzedaży mieszkań podtrzymany
Budownictwo
Murapol wycisnął więcej marży z mieszkań. Wyniki po I kwartale 2025 r.
Budownictwo
Portfel zleceń Budimeksu imponuje, ale potrzeba czasu na efekty
Budownictwo
Budimex po konferencji: celem wzrost przychodów w 2025 r.
Materiał Promocyjny
PZU ważnym filarem rynku kapitałowego i gospodarki
Budownictwo
„Efekt Glapińskiego” na wykresach kursów wybranych firm. Co dalej?
Budownictwo
Obligacje Ghelamco z coraz niższą wyceną