Pfleiderer (dawne Grajewo) utworzył właśnie rezerwy pod redukcję zatrudnienia w niemieckich zakładach w łącznej wysokości 7,3 mln euro. Ma to związek z prowadzonym w grupie procesem reorganizacji, który wymaga przeniesienia do Polski części stanowisk pracy oraz ograniczenia zatrudnienia w Niemczech.
Rezerwa została zawiązana w celu zabezpieczenia środków finansowych niezbędnych do wypłat odpraw pracowniczych w wysokości 4,3 mln euro, wypłat związanych z wcześniejszym przejściem na emeryturę pracowników w wieku przedemerytalnym w wysokości 1,5 mln euro oraz zawiązania i prowadzenia spółki celowej niezbędnej do przeprowadzenia redukcji zatrudnienia w wysokości 1,5 mln euro.
Jak zauważa Krystian Brymora, analityk Domu Maklerskiego BDM, restrukturyzacja zatrudnienia była jednym ze środków osiągnięcia zakładanych 30 mln euro oszczędności z synergii do 2018 r. Żeby odnieść takie korzyści, grupa – według szacunków zarządu – miała ponieść około 6 mln euro kosztów.
– Restrukturyzacja dotyczy zwolnień i przeniesienia części miejsc pracy do Polski. Średnia pensja w naszym kraju jest blisko trzy razy niższa niż w Niemczech. Oszczędności z tego tytułu szacowaliśmy na 4,5–5,5 mln euro rocznie. Niemniej koszty wydają się dość wysokie. Zamknięcie niemieckiej fabryki papieru przez Arctic Paper w 2015/2016 kosztowało około 9 mln euro, w tym restrukturyzacja zatrudnienia około 3 mln euro. Pracowało tam ponad 300 osób – wskazuje specjalista.
Papiery Pfleiderera w tym roku wypadają zdecydowanie lepiej niż indeksy giełdowe. Od początku roku ich notowania poszybowały o ponad 38 proc., podczas gdy WIG zyskał jedynie 2 proc. Co więcej, mają one potencjał do kontynuacji zwyżki. Z najnowszych rekomendacji analityków wynika bowiem, że akcje Pfleiderera są niedowartościowane. Ceny docelowe akcji oszacowane przez brokerów, zawarte w raportach analitycznych, zawierają się w przedziale 38,12 –42,40 w porównaniu z około 34 zł płaconymi obecnie na giełdzie. Prognozy biur maklerskich zakładają, że w tym roku Pfleiderer może liczyć na 18,3 mln euro zysku netto przy 1 mld euro przychodów ze sprzedaży.