Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W okresie kwiecień–czerwiec Atal ustanowił nowy rekord kwartalny, znajdując nabywców na 688 lokali (wobec 682 w IV kwartale 2016 r.). Najwięcej mieszkań sprzedał w Krakowie i Warszawie – odpowiednio 385 i 303. Nowe rynki, na które firma weszła w zeszłym roku, czyli Trójmiasto i Poznań, dodały do wyniku odpowiednio 81 i 41 lokali. W całym roku Atal chce sprzedać 2,7–2,9 tys. mieszkań.
– Rynek deweloperski jest dobry i stabilny, bo w Polsce nadal brakuje setek tysięcy mieszkań. Nie porusza się on zatem w cyklu hossa–bessa. Determinuje go duże zapotrzebowanie na lokale mieszkaniowe. Polacy chcą poza tym poprawiać swoje warunki mieszkaniowe, dlatego decydują się na zakupy u deweloperów – komentuje Mateusz Juroszek, wiceprezes Atalu. – Czynnikami dodatkowo stymulującymi są m.in. niskie stopy procentowe, spadające bezrobocie czy rosnące pensje. W maju wartość udzielonych kredytów hipotecznych była o 10 proc. wyższa niż przed rokiem. Nic w związku z tym nie wskazuje na to, żeby sytuacja rynkowa miała się znacząco zmienić – dodaje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na szerokim rynku II kwartał przyniósł lekką poprawę mieszkań sprzedaży wobec pierwszych miesięcy, a jak poradziły sobie spółki notowane na GPW i Catalyst? Tylko u nas – wszystkie dane w jednym miejscu, na bieżąco.
Niecałe 50 mln zł netto wynosi wartość pierwszego kontraktu kolejowego w portfelu grupy. Mirbud bierze udział w jeszcze dwóch postępowaniach o wartości 1,9 mld zł brutto.
Warunki przetargowe faworyzują budowlanych gigantów – skarżą się wykonawcy, w tym spółki z polskim kapitałem, które nie są w stanie nawet zawiązać konsorcjum. Sprawę rozstrzygnie Krajowa Izba Odwoławcza.
Choć rynek dalej obstawia spadek inflacji i stóp procentowych, nie przełoży się to na zdecydowany wzrost sprzedaży mieszkań. Dla wielu klientów liczy się realna poprawa warunków, a nie wizja.
Choć rynek dalej obstawia spadek inflacji i stóp procentowych, nie przełoży się to na zdecydowany wzrost sprzedaży mieszkań. Dla wielu klientów liczy się realna poprawa warunków, a nie wizja – wynika z analizy JLL.
PHN zastąpi wysłużone Intraco nowym biurowcem. Takie są wymagania najemców i inwestorów. Czasem opłaca się zupełnie zmienić funkcję – z tej opcji korzysta Echo Group budując mieszkania na działkach po biurowcach.