gg
Deweloperzy notowani na GPW, NewConnect i Catalyst oraz niepubliczne spółki z nimi powiązane sprzedali w I połowie 2017 r. 14,9 tys. mieszkań – wynika z danych udostępnionych dotychczas przez przedsiębiorstwa. To o 25 proc. więcej niż rok wcześniej.
W całym 2017 r. deweloperzy liczą na wzrost wobec często rekordowej ubiegłorocznej sprzedaży albo przynajmniej na powtórzenie wyniku. Nieliczni gracze mogą co prawda zanotować słabszy wynik, ale tylko z uwagi na mniejszą ofertę i liczbę realizowanych projektów czy opóźnienia w uzyskiwaniu pozwoleń.
Analiza techniczna | Książkowa stabilność trendu; Indeks WIG-nieruchomości od stycznia 2015 r. porusza się w stabilnym trendzie wzrostowym. W ciągu dwóch i pół roku zyskał 62 proc., a tylko przez ostatnie półrocze aż 14 proc. Sektor jest zatem w czołówce najsilniejszych tegorocznych branż. Lepsze są tylko banki (16,7 proc.), spółki budowlane (21 proc.), energetyka (20 proc.), górnictwo (15,1 proc.) i farmacja (15,3 proc.). Dokładnie od czerwca ubiegłego roku WIG-nieruchomości charakteryzuje się wręcz podręcznikową regularnością. Notowania rosną bowiem wzdłuż średniej kroczącej, która pokrywa się z linią trendu. Korekty są natomiast krótkie i płytkie. Ataki niedźwiedzi nie trwają dłużej niż dwa tygodnie, a głębokość cofnięcia nie przekracza 5 proc. Przy tak dobrze zorganizowanym obozie byków nie dziwi fakt, że notowania konsekwentnie zwyżkują. Pod koniec ubiegłego miesiąca kurs ustanowił nowy rekord hossy intraday 2144 pkt. Tak wysoko indeks nie znajdował się od siedmiu lat. Ostatnich kilka sesji przyniosło korektę, ale indeks wciąż jest powyżej linii trendu (obecnie przy 2050 pkt). Wybicie szczytu będzie sygnałem do kolejnej fali wzrostowej. Średnioterminowym celem byków jest 2500 pkt. Jest to techniczna bariera, która blokowała spadki w lutym 2010 r. i styczniu 2011 r., a po pęknięciu stała się oporem. PZ