Turbodoładowanie w maklerskich IKE i IKZE

Konta emerytalne w biurach i domach maklerskich w 2024 r. podbiły serca inwestorów. To jest też zapowiedź jeszcze ostrzejszej konkurencji brokerów w tym obszarze rynku. Klienci, którzy chcą w ten sposób oszczędzać na emeryturę, mogą tylko zacierać ręce.

Publikacja: 06.02.2025 06:00

Turbodoładowanie w maklerskich IKE i IKZE

Foto: AdobeStock

Powiedzieć, że maklerskie indywidualne konta emerytalne (IKE) oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) w IV kwartale i w całym 2024 r. rozbiły bank, to w zasadzie nic nie powiedzieć. Co prawda oficjalnych statystyk dotyczących produktów emerytalnych, publikowanych cyklicznie przez KNF, jeszcze nie ma, ale dane z domów maklerskich, które zebrał „Parkiet”, nie pozostawiają żadnych wątpliwości. To był okres nowych, imponujących rekordów.

126 %

o tyle wzrosła liczba nowo otwartych indywidualnych kont emerytalnych w branży maklerskiej w 2024 r. w stosunku do wyniku z 2023 r.

Z zebranych przez nas danych, wśród najważniejszych graczy na maklerskim rynku emerytalnym, wynika, że w II półroczu 2024 r. branża otworzyła 62,7 tys. nowych kont IKE, a w całym 2024 r. aż 78,3 tys. Dla porównania w całym 2023 r. brokerzy otworzyli „jedynie” 34,7 tys. nowych IKE, co jednak wtedy oznaczało rekordowe osiągnięcie. Trzeba mieć oczywiście na uwadze, że w 2024 r. na rynku tym pojawił się nowy podmiot. Mowa o XTB. Przedstawiciele firmy przyznają, że są zadowoleni z zainteresowania IKE wśród klientów.

69 %

o tyle wzrosła liczba nowo otwartych indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego w branży maklerskiej w 2024 r. w stosunku do wyniku z 2023 r.

Czytaj więcej

Stratosferyczne rekordy IKE i IKZE

– Nasza oferta przyciągnęła inwestorów – zarówno tych bardziej doświadczonych, jak i początkujących. Mimo dużego zainteresowania tym produktem w IV kwartale 2024 r. nadal dostrzegamy w nim ogromny potencjał – mówi Filip Kaczmarzyk, członek zarządu XTB.

Polscy inwestorzy mają bowiem coraz większą świadomość emerytalną. Widać to także na przykładzie kont IKZE, gdzie nie ma jeszcze „efektu XTB”. Z zebranych przez nas danych wynika, że ubiegły roku przyniósł rekordy maklerskie również w tym obszarze. W II półroczu branża otworzyła 31,8 tys. IKZE, a w całym 2024 r. – 40,2 tys. Wynik za 2023 r. wynosił z kolei 23,8 tys.

Liczby dotyczące IKE i IKZE robią coraz większe wrażenie, a to powoduje, że i konkurencja w branży maklerskiej się zaostrza. W tym roku IKZE ma się pojawić w ofercie XTB. Z kolei BM PKO BP wprowadza właśnie udogodnienia dla klientów, którzy chcieliby skorzystać z konta IKZE Obligacje.

– Oferta ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wprowadziliśmy ją w listopadzie 2023 r., a na koniec grudnia 2023 r., po około dwóch miesiącach, klienci mieli założonych ponad 5 tys. rachunków tego typu. W 2024 r. zainteresowanie wciąż było ogromne – zanotowaliśmy skokowy wzrost liczby rachunków o ponad 120 proc. Jest to więc absolutny hit na rynku. Teraz wprowadzamy dla klientów bardzo duże udogodnienie. Dajemy możliwość założenia IKZE Obligacje przez internet, bez wychodzenia z domu. Sądzę, że to udogodnienie jeszcze bardziej wpisze się w oczekiwania klientów i w kolejnych latach zanotujemy kolejne przyrosty liczby kont IKZE Obligacje – mówi Samer Masri, dyrektor BM PKO BP.

Czytaj więcej

IKE Obligacje oraz IKZE Obligacje teraz też przez internet
Biura maklerskie
XTB bije rekordy po wynikach. Co sądzą analitycy?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Biura maklerskie
XTB wprowadza nowy produkt na rynku francuskim
Biura maklerskie
Akcje XTB najwyżej w historii. Zmienność wspiera notowania
Biura maklerskie
Beata Szparaga - Waśniewska nowym szefem analityków BM mBanku
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Biura maklerskie
W Polsce dzisiaj wszystko się zgadza. Widać to na rynku akcji, jak i długu
Biura maklerskie
XTB korzysta na zmienności