VeloBank będzie musiał wejść na giełdę? KNF ma takie oczekiwania

Nowy inwestor w VeloBank, amerykański fundusz inwestycyjny Cerberus, powinien złożyć zobowiązania inwestorskie, m.in. w zakresie wprowadzenia akcji banku na GPW – wynika ze słów Jacka Jastrzębskiego, przewodniczącego KNF.

Publikacja: 15.04.2024 16:23

VeloBank będzie musiał wejść na giełdę? KNF ma takie oczekiwania

Foto: materiały prasowe

- (….) W przypadku transakcji nabycia banków krajowych ze znaczącym udziałem w rynku detalicznym, standardem jest oczekiwanie przez Komisję Nadzoru Finansowego od wiodących akcjonariuszy złożenia tzw. zobowiązań inwestorskich, m.in. w zakresie wprowadzenia akcji banku na GPW, z zapewnieniem odpowiedniego poziomu płynności ich akcji w obrocie giełdowym (free float). VeloBank nie jest w tym przypadku wyjątkiem – powiedział Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, w wypowiedzi dla PAP Biznes.

Korzyści z obecności na giełdzie

Jak wyjaśniał, notowanie akcji banków na giełdzie sprzyja umacnianiu ich bezpieczeństwa, a konieczność wypełniania stosownych obowiązków informacyjnych zwiększa przejrzystość działalności takich banków. - Sprzyja to także realizacji celów nadzoru finansowego, a przestrzeganie standardów ładu korporacyjnego przewidzianych dla spółek w obrocie publicznym służy należytemu traktowaniu wszystkich interesariuszy – stwierdził Jastrzębski.

Zastrzega przy tym, że kwestia zobowiązania do wprowadzenia akcji konkretnego banku do obrotu jest jednak zawsze traktowana indywidualnie, a zobowiązania takie są każdorazowo przedmiotem szczegółowych uzgodnień, z uwzględnieniem specyfiki zaangażowania inwestora na polskim rynku.

- Proces IPO jest zwykle rozłożony w czasie i jest uzależniony od warunków rynkowych oraz od sytuacji samego banku. Każda zmiana sposobu realizacji uzgodnionych zobowiązań musi uzyskać akceptację KNF – zaznaczył Jastrzębski cytowany przez PAP Biznes.

Czytaj więcej

Amerykański fundusz kupuje VeloBank. Chce zainwestować ponad miliard złotych

Jaką pozycję ma VeloBank

VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku, które rozpoczęło się pod koniec września 2022 roku. Wówczas do Velobanku, jako instytucji pomostowej, przeniesione zostały m.in. wszystkie depozyty klientów GNB, a także kredyty w złotych, z przeniesienia wyłączone były natomiast kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych. Jego właścicielami stali się Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz System Ochrony Banków Komercyjnych (na który złożyło się osiem największych banków komercyjnych w Polsce).   

Obecnie Velobank jest 10 bankiem w Polsce pod względem wartości depozytów klientów. W planach na bieżący rok ma m.in. zaoferowanie klientom hipotek o wartości 1 mld zł, 2 mld zł kredytów konsumpcyjnych i 2 mld zł kredytów korporacyjnych.

Czytaj więcej

Gwóźdź do trumny banków Czarneckiego?

Amerykański inwestor - fundusz Cerberus

Pod koniec marca 2024 r. VeloBank został sprzedany amerykańskiemu funduszowi Cerberus Capital Management, za ok. 1075 mln zł. Wstępna umowa przewiduje, że 375 mln zł z tej kwoty to cena nabycia 100 proc. udziałów w VeloBanku, a 700 mln zł przeznaczonych zostanie na dokapitalizowania banku w celu spełnienia regulacyjnych wymogów kapitałowych.

Finalizacja transakcji jest uzależniona od uzyskania przez Cerberus wszystkich niezbędnych zgód regulacyjnych, m.in. od Komisji Europejskiej oraz Komisji Nadzoru Finansowego, i spodziewana jest w połowie 2024 roku.

Założony w 1992 roku Cerberus ma doświadczenie w inwestowaniu w instytucje finansowe na całym świecie i w Europie, w tym w CCF i My Money Bank we Francji, Hamburg Commercial Bank w Niemczech i BAWAG w Austrii. Dysponuje aktywami o wartości ok. 60 mld dolarów, zaangażowanymi w komplementarnych strategiach na rynkach kredytowych, kapitałowych i nieruchomości.

Banki
Miotła w Alior Banku. Artur Chołody pokieruje pracami zarządu
Banki
Mirosław Czekaj, BGK: Nasza rola w rozwoju polskiej gospodarki może być większa
Banki
Idą zmiany w Aliorze. Kto zajmie fotel prezesa?
Banki
BNP Paribas BP chce wrócić do gry
Banki
BNP Paribas BP pozytywnie zaskoczył wynikami
Banki
Wakacje kredytowe trafiły do TK. Grozi nam chaos prawny?