Kadrowa miotła zawitała do PKO BP. Zmiana prezesa jest już oficjalna

Duże zmiany w zarządzie największego banku w Polsce – jego pracami pokieruje Dariusz Szwed, dotychczas wiceprezes BGK. Z kolei Mieczysław Król sam zrezygnował z funkcji członka zarządu PKO BP, a Maks Kraczkowski został odwołany.

Publikacja: 13.04.2023 13:24

Nowym prezesem PKO BP został Dariusz Szwed

Nowym prezesem PKO BP został Dariusz Szwed

Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Rada Nadzorcza PKO BP zdecydowała o powołaniu, z dniem 14 kwietnia 2023 r., Dariusza Szweda na stanowisko wiceprezesa zarządu banku i jednocześnie powołała go na stanowisko prezesa zarządu pod warunkiem wyrażenia zgody przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz z dniem wydania tejże zgody – podał PKO BP w dzisiejszym raporcie bieżącym. Do czasu wydania zgody KNF Rada Nadzorcza powierzyła Szwedowi kierowanie pracami Zarządu.

Bank poinformował również, że Mieczysław Król złożył rezygnację z funkcji członka zarządu z dniem 13 kwietnia 2023 r., a jednocześnie Rada Nadzorcza odwołała Maksa Kraczkowskiego z zarządu - również z dniem 13 kwietnia 2023 r.

Dotychczasowy szef PKO BP - Paweł Gruza - zrezygnował ze tej funkcji z dniem 12 kwietnia. Pozostać ma z zarządzie jako wiceprezes. 

Czytaj więcej

Kto stanie na czele PKO BP? Znamy prawdopodobnego kandydata

Dariusz Szwed, jak czytamy w komunikacie, ma prawie trzydziestoletnie doświadczenie w sektorze finansowym. Od 2021 roku pełnił funkcję członka zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, w którym nadzorował obszar biznesu oraz operacji bankowych, a wcześniej obszar IT oraz funduszy europejskich, jak również realizację wewnętrznego filaru "Transformacja cyfrowa i procesowa strategii banku na lata 2021-2025".

Czytaj więcej

Po rezygnacji prezesa kurs PKO BP lekko w górę

W latach 2019-2021 Szwed pełnił funkcję wiceprezesa zarządu Alior Banku, w którym nadzorował całość biznesu banku - sprzedaż i produkty dla klienta detalicznego oraz biznesowego, działalność skarbową oraz obszar private banking i biuro maklerskie. Jednocześnie był prezesem zarządu Alior TFI. Był członkiem kilku komitetów, w tym komitetu kredytowego. Wcześniej, od roku 1995, był związany z Santander Bank Polska, ostatnio jako dyrektor departamentu private banking, gdzie odpowiadał za nadzór nad kompleksową działalnością biznesową, obejmującą także ryzyko operacyjne, kredytowe i reputacyjne tego obszaru. Nadzorował również detaliczną część działalności biura maklerskiego tego banku. Ponadto był członkiem zespołu zarządzającego fuzją Santander Bank Polska i wydzielonej części Deutsche Banku, w którym odpowiadał za analizę i wdrażanie docelowych rozwiązań biznesowych private banking w połączonym banku.

Szwed jest absolwentem wydziału bankowości i finansów w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oraz zarządzania na Politechnice Częstochowskiej. Ma również dyplom Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Banki
Włochy znów łagodzą podatek bankowy
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Banki
Początek końca złotej ery rekordowych zysków banków
Banki
Wakacje kredytowe jeszcze na rok
Banki
Michał Sołowow jest zainteresowany zakupem VeloBanku
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Banki
VeloBank bliski realizacji rocznego planu
Banki
Czy cięcia stóp mocno uderzą w wyniki i wyceny banków?