[[email protected]][email protected][/mail]
Powstanie w Europie Zachodniej unii walutowej i gospodarczej ze wspólną walutą i z odpowiadającym za poziom stóp procentowych na całym obszarze eurolandu Europejskim Bankiem Centralnym spowodowało, że banki centralne 17 krajów strefy euro mają nieco inny charakter niż inne instytucje tego typu. W podobny sposób zmieni się funkcjonowanie Narodowego Banku Polskiego – gdy nasz kraj stanie się członkiem strefy euro.
[srodtytul]Nadal mają wpływ[/srodtytul]
Banki centralne poszczególnych krajów eurolandu nie zajmują się wyznaczaniem bieżącej polityki pieniężnej. Robi to za nie EBC z siedzibą we Frankfurcie. Nie oznacza to jednak, że nie mają wpływu na tę politykę. Szefowie poszczególnych banków wchodzą w skład Rady Prezesów EBC, która co miesiąc podejmuje decyzje w sprawie stóp procentowych w strefie euro.
Każdy z banków centralnych ma natomiast za zadanie realizować wspólnie z EBC wyznaczoną politykę pieniężną w swoim kraju. To oznacza, że właśnie one prowadzą operacje otwartego rynku w ramach Eurosystemu (banków centralnych strefy euro). Wspólnie też – jeśli zachodzi taka potrzeba – mogą interweniować na rynkach walutowych.