Technologie

Szefowa UKE: istnieje grupa Solorza-Żaka

Aero 2, Mobyland i CenterNet powinny być traktowane jako jeden podmiot
rynkowy. Porządki w tej grupie to zaś zadanie dla właściciela Polsatu

Zygmunt Solorz-Żak, właściciel m.in. Cyfrowego Polsatu

Foto: GG Parkiet, Małgorzata Pstrągowska MP Małgorzata Pstrągowska

Aero 2, Mobyland, CenterNet – to jedna grupa telekomunikacyjna rządzona przez Zygmunta Solorza-Żaka, sądzi Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej. – Ta grupa wymaga uporządkowania i wyjaśnienia jej statusu. Można założyć z góry, że na Aero 2 skupi się działalność detaliczna, bo firma ma najkorzystniejszą asymetrię (ma prawo do wyższych opłat od operatorów komórkowych za kończenie połączeń w swojej sieci, niż sama im płaci – red.) – mówi Streżyńska.

[srodtytul]To jedna grupa[/srodtytul]

Pytana, czy jej zdaniem Aero 2 to firma Zygmunta Solorza-Żaka, odpowiada: – Jest to niewątpliwie grupa. W jaki sposób jest powiązana, to raczej temat dla osób, które się tym zajmują zawodowo lub pasjonują. Z mojego punktu widzenia jest istotne, że wchodzące w jej skład firmy: Aero 2, Mobyland, CenterNet mogą współkorzystać z częstotliwości i infrastruktury, traktuję więc te spółki jako jeden podmiot rynkowy – dodała.

To pierwszy raz, gdy osoba tak dobrze znająca realia rynkowe jasno określa, kto rządzi Aero 2, nowym graczem w segmencie mobilnym. Aero 2 buduje sieć transmisji danych, którą chce udostępniać w modelu hurtowym innym operatorom. Tak ma zapisane w rezerwacji częstotliwości w paśmie 900 MHz, za którą zapłacił blisko 220 mln zł. Współpracuje przy tym z dwiema innymi firmami, również posiadającymi częstotliwości, ale w innym zakresie: 1800 MHz. Są to Mobyland (należy do Aero 2) i CenterNet, spółka zależna NFI Midas, gdzie na górnych szczeblach właścicielskiej struktury także widać Aero2.

[srodtytul]Układanka z niewiadomych [/srodtytul]

W połowie września samo Aero 2 zmieniło właściciela. Do tej pory 100 proc. udziałów tej firmy posiadał prawnik – Krzysztof Żyto. Obecnie kontrolny pakiet Aero 2 należy do nikomu nieznanej spółki Litenite Ltd. Obok niej wśród udziałowców Aero 2 pojawił się też KOMA Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, który Opera TFI utworzyło dla inwestora z zewnątrz. Solorz-Żak zaprzeczył, że kontroluje którąkolwiek z tych firm.

Jak mówił niedawno Adam Kuriański, prezes Aero 2 i CenterNetu, na dokończenie projektu budowy sieci potrzeba jeszcze około 1 mld zł. W tym celu NFI Midas, właściciel CenterNetu, przygotowuje się do emisji akcji z prawem poboru. Wojciech Pytel, prezes Midasa, nie wykluczał, że część papierów NFI zostanie objęta za wkład inny niż gotówka. Kuriański zaś nie wykluczał, że do Midasa trafi Aero 2.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.