Handel i konsumpcja

Michał Wójcik prezesem Bytomia

Szefem odzieżowej firmy został były prezes konkurencyjnej
Vistuli – dowiedział się „Parkiet”

Michał Wójcik, prezes Bytomia

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Wczoraj zebrała się rada nadzorcza Bytomia. Miała uzupełnić wakat na stanowisku prezesa. I, jak wskazują nasze informacje, zrobiła to. Do zamknięcia tego wydania gazety spółka nie opublikowała jednak żadnej informacji na ten temat. Nasi informatorzy zapewniają, że prezesem został Michał Wójcik. O tym, że może pokierować firmą odzieżową, „Parkiet” pisał już w połowie czerwca. Wczoraj nie udało nam się z nim skontaktować.

W połowie czerwca Investors TFI, wiodący akcjonariusz Bytomia (ma 33 proc. akcji), poinformowało o utracie zaufania do zarządu. Po odwołaniu na początku lipca prezesa Tomasza Sarapaty i wiceprezesa Doroty Wiler do zarządu powołano trzy nowe osoby: Agnieszkę Gajdzińską, Grzegorza Koterwę oraz Mariusza Omiecińskiego. Wszyscy objęli funkcje członków zarządu. Zapowiedziano wówczas, że nowy prezes zostanie powołany najpóźniej do końca sierpnia.

[srodtytul]Strategia z pewnościąsię zmieni[/srodtytul]

O zainteresowaniu Wójcika Bytomiem świadczył zakup przez niego niewielkiego pakietu akcji oraz obecność na ostatnim walnym zgromadzeniu. Przyznał wówczas w rozmowie z „Parkietem”, że po odejściu z Vistuli jest menedżerem do wynajęcia i jest gotowy pokierować Bytomiem. Podkreślał, że ma pomysł na rozwój przedsiębiorstwa, ale nie chciał go zaprezentować.

Mówił jedynie, że jest to odmienny plan od dotychczasowej strategii Bytomia. Ta koncentrowała się na rozbudowie zakładu produkcyjnego w Tarnowskich Górach oraz rozwoju sieci handlowej.Możliwe, że celem będzie przestawienie Bytomia na spółkę typowo handlową i pozbycie się produkcji. Taki scenariusz został zrealizowany w Vistuli. Można oczekiwać też poszerzenia oferty i uzupełnienia kolekcji męskich o odzież damską.

Na razie nie wiadomo, czy na finansowanie rozwoju potrzebne będzie dokapitalizowanie. Bytom bardzo często sięgał do kieszeni inwestorów i podwyższał kapitał zakładowy. Pieniądze inwestorów praktycznie w całości zostały jednak utracone, bo pokrywały straty ponoszone przez przedsiębiorstwo na przestrzeni wielu lat.

[srodtytul]Ten rok już na plusie?[/srodtytul]

W 2009 r. Bytom miał blisko 10 mln zł jednostkowej straty netto, przy 65,5 mln zł przychodów. W 2008 r. spółka była 222 tys. zł na minusie, a obroty wyniosły 70,4 mln zł. Ten rok zgodnie z prognozami poprzedniego zarządu miał już być na plusie. Prognozy zostały jednak odwołane przez nowe kierownictwo. Nowych szacunków nie podano.

Michał Wójcik to osoba dobrze znana w branży odzieżowej. Przez wiele lat związana z Vistulą (patrz kalendarium). Miał w tym okresie porażki, ale też sukcesy. Zarzucano mu m.in. forsowanie rozwoju marki Artisti Italiani, która sprowadziła Vistulę na skraj bankructwa. Spółka wyszła jednak na plus i z Wójcikiem na czele osiągała dobre wyniki.

[ramka][b]Wójcik w branży [/b]

[li][b]VII 2008–X 2009[/b] Pełnił funkcję prezesa Vistuli Group. Zastąpił Rafała Bauera, który obecnie jest członkiem rady nadzorczej Bytomia.[/li]

[li][b]I 2008–VII 2008[/b] Pełnił funkcję prezesa Reportera.[/li]

[li][b]IV 2006–IX 2006[/b] Był wiceprezesem Vistuli. Firmą kierował Rafał Bauer, poprzednio zarządzający Wólczanką. Bauer po przejęciu sterów w Vistuli doprowadził do jej połączenia z Wólczanką. Brak porozumienia w tym zakresie pomiędzy menedżerami był podobno powodem rezygnacji Wójcika z funkcji wiceprezesa i odejścia z firmy. [/li]

[li][b]X 1998–III 2006[/b] Pełnił na zmianę funkcję prezesa lub wiceprezesa Vistuli.[/li]

[li][b]I 1996–X 1998[/b] Wójcik pracuje w Vistuli jako dyrektor ds. handlu i marketingu.[/li]

[/ramka]

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.