Handel i konsumpcja

EQT ostrzy sobie zęby na firmy spożywcze

Szwedzki fundusz, który niedawno przejął HTL Strefę, chce zainwestować m.in. w dystrybucję wyrobów szybko zbywalnych (FMCG). Mówi o czołowym graczu w tej branży. Analitycy typują Bomi

Piotr Czapski, partner i szef polskiego biura EQT, mówi, że toczą się rozmowy w sprawie zakupu firm z branży spożywczej.

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Jesteśmy zainteresowani handlem żywnością i patrzymy na liderów branży. Rozmawiamy o przejęciach – mówi Piotr Czapski, szef polskiego biura EQT. Nie ujawnia, które spółki są na celowniku i czy są wśród nich firmy giełdowe. Przejmując [link=http://www.parkiet.com/instrument/1346,4.html]HTL-Strefę[/link], fundusz zapowiadał, że na inwestycje w Polsce może przeznaczyć ok. 850 mln euro (prawie 3,5 mld zł). – To aktualne – mówi Czapski.

[srodtytul]Pierwsze Bomi?[/srodtytul]

Czapski w rozmowie z Portalem Spożywczym przyznał, że fundusz jest zainteresowany przede wszystkim dystrybucją wyrobów FMCG (dobra szybko zbywalne – red.). Czołowi gracze w tej branży to Makro Cash & Carry oraz giełdowe Emperia Holding i Eurocash. Znaczącą pozycję ma też [link=http://www.parkiet.com/instrument/81582,4.html]Bomi[/link]. – Wydaje mi się, że spośród spółek notowanych na GPW najszybciej na sprzedaż trafiłoby Bomi – mówi Marek Czachor, analityk Erste Securities. Podobnego zdania jest Sylwia Jaśkiewicz z DM IDMSA.

– Biorąc pod uwagę strukturę właścicielską trzech giełdowych spółek, najbardziej predestynowane do przejęcia wydaje się Bomi, z uwagi na rozdrobniony akcjonariat i najatrakcyjniejszą wycenę – mówi. Fundusz nie ujawnia, czy to właśnie Bomi znajduje się na jego celowniku.

– Zarząd nie prowadzi rozmów z EQT – zapewnia z kolei Andrzej Wojciechowicz, szef Bomi. Największym akcjonariuszem spółki – ma 15,1 proc. akcji – jest Pioneer Pekao Investment Management. Nie odpowiedział na nasze pytania dotyczące ewentualnej sprzedaży akcji. Kapitalizacja Bomi wynosi około 501 mln zł. Według prognoz ubiegłoroczne obroty grupy miały wynieść 1,49 mld zł, a zysk netto 43,8 mln zł.

[srodtytul]Eurocash nie jest na sprzedaż, a Emperia?[/srodtytul]

Eurocash i Emperia działają w segmencie dystrybucji i w detalu. Największym akcjonariuszem tej pierwszej firmy jest jej prezes Luis Manuel Conceicao de Amaral. Kontroluje ponad 52 proc. kapitału. Nie zmierza wychodzić z inwestycji. – Z nikim nie prowadzimy rozmów. Eurocash nie jest na sprzedaż – mówi Jan Domański, rzecznik spółki. Jej kapitalizacja przekracza 2,3 mld zł. Tegoroczne obroty grupy według DM PKO BP mogą wynieść 7,6 mld zł, a zysk netto 137 mln zł.

Dla Emperii broker przewiduje 6 mld zł sprzedaży oraz 79,4 mln zł czystego zarobku. Jej kapitalizacja sięga 1,3 mld zł. Największym akcjonariuszem jest Commercial Union OFE (11,9 proc.). Ponad 7 proc. akcji ma Jarosław Wawerski, a 6,6 proc. prezes Artur Kawa. – Nie komentuję – mówi Kawa pytany, czy trwają rozmowy z funduszem EQT.Z kolei właścicielem Makro Cash & Carry jest grupa Metro. – Nie prowadzimy negocjacji z EQT w sprawie sprzedaży Makro Cash & Carry – mówi Renata Juszkiewicz, dyrektor przedstawicielstwa Metra w Polsce.

[srodtytul]Idzie ożywienie?[/srodtytul]

Polski rynek spożywczy nie ucierpiał mocno w czasie kryzysu, ale nie rośnie tak szybko jak przedtem. Dlaczego EQT jest zainteresowane właśnie tą branżą? – Można generować duże wartości poprzez konsolidację tego rynku – mówi Czapski.

Sylwia Jaśkiewicz uważa, że obecnie kondycja sektora FMCG jest nie najlepsza, ale szanse na poprawę są znaczące. – Akwizycja w tej branży jest ciekawym pomysłem, zwłaszcza w przypadku inwestycji na dłuższy czas – ocenia.

Tymczasem Piotr Czapski podkreśla, że fundusz jest zainteresowany nie tylko spółkami handlowymi, ale też producentami żywności.Wśród ciekawych aktywów, które niedługo mogą zostać wystawione na sprzedaż, znajdują się dwaj czołowi gracze branży cukierniczej: Wedel i Mieszko.

[b]850 mln euro[/b] - może zainwestować w Polsce fundusz EQT. Po przejęciu HTL-Strefy pozostało mu do wydania jeszcze ponad 2,6 mld zł. Biuro, które fundusz otworzył w Warszawie, ma być centralą na wszystkie kraje Europy Środkowo-Wschodniej

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.