Firmy

Dobry kwartał BioMaximy

Zdaniem zarządu w najbliższych miesiącach spółka może sfinalizować akwizycję na rynku polskim oraz rumuńskim.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek gkmp Grzegorz Psujek

Przychody BioMaximy notowanej na rynku NewConnect działającą w obszarze biotechnologii na rynku diagnostyki laboratoryjnej w I kwartale w ujęciu rocznym wzrosły o 11 proc. do 5,85 mln zł.  Spółka  rozwija działalność eksportową i prowadzi zaawansowane rozmowy z kontrahentami, z którymi nawiązane zostały relacje biznesowe w trakcie styczniowych targów Arab Health w Dubaju. BioMaxima jest także coraz bliżej wprowadzenia swoich produktów na rynek w Kazachstanie oraz Nigerii. Otrzymała z kolei nowe zamówienia od kontrahenta w Somalii.

- Spółka od początku ubiegłego roku systematycznie zwiększa przychody. Cieszy nas podtrzymanie tej tendencji w pierwszym kwartale bieżącego roku. Liczymy również na lepszy od ubiegłego rok w eksporcie. Podjęte działania na rynku krajowym pozwoliły na zahamowanie obserwowanego w latach 2013-2014 spadku przychodów i wkroczenie na ścieżkę wzrostu. Krajowa sprzedaż jest bardzo ważna, jednak w dalszym ciągu priorytetem pozostaje dla nas intensyfikacja działań na rynkach eksportowych - mówi Henryk Lewczuk, prezes zarządu  BioMaximy.

Spółka zamierza realizować założenia przyjętej strategii rozwoju w zakresie planowanych akwizycji na rynku polskim oraz rumuńskim. Prowadzone rozmowy z potencjalnymi podmiotami mogą zakończyć się pozytywną finalizacją w kolejnych miesiącach. Przeprowadzenie akwizycji powinno umożliwić emitentowi dalszy wzrost osiąganych przychodów oraz utrzymanie wysokich rentowności. W marcu br. BioMaxima podpisała list intencyjny z Politechniką Wrocławską dotyczący współpracy w zakresie opracowania i walidacji szybkich testów do wykrywania nowych i klinicznie istotnych biomarkerów z wykorzystaniem przeciwciał IgY, która w celu realizacji tego projektu wystąpiła o dofinansowanie w ramach Programu TEAM-TECH. Dodatkowo, Emitent przygotowuje wniosek o dotację unijną w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój Działanie 2.1 „Wsparcie Inwestycji w Infrastrukturę B+R Przedsiębiorstw", który ma zostać złożony w kwietniu tego roku.

-Zapowiadaliśmy pewną ofensywę w zakresie ewentualnego pozyskania funduszy unijnych. Przypomnę tylko, że Spółka złożyła już wnioski w ramach Działania „Wzór na konkurencję" oraz Działania 1.2 i zamierza realizować projekt związany z testami do oznaczania lekooporności. Chcemy w oparciu o fundusze unijne dokonywać dalszego dynamicznego rozwoju spółki. Natomiast rozmowy w zakresie akwizycji nie są łatwe i nie chcemy ich dokonywać za wszelką cenę, dlatego też nie jest to szybki proces. Akwizycje muszą się doskonale wpisywać w mądrze budowaną strategię Spółki oraz podnosić poziom przychodów i zysku netto - dodaje Lewczuk.

W czwartek po godz. 10 akcje notowanej na rynku NewConnect spółki taniały o 4,4 proc. do 5 zł. Od początku roku podrożały jednak o 20 proc. Kapitalizacja firmy wynosi obecnie ponad 15 mln zł.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.