Firmy

Synektik: Wyniki w 2016 r. powinny być na dużym plusie

W minionym tygodniu akcje medycznej spółki potaniały o prawie 10 proc. Inwestorzy negatywnie zareagowali na publikację wyników za IV kwartał 2015 r.
Foto: GG Parkiet

W tym czasie Synektik miał 0,28 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 1,11 mln zł zysku netto w tym samym okresie 2014 r. W całym poprzednim roku spółka miała jednak 1,19 mln skonsolidowanej straty netto. Zdaniem zarządu wyniki spółki w 2016 r. powinny się znacząco poprawić.

Na słabe rezultaty dostawcy sprzętu i oprogramowania dla branży medycznej duży wpływ miał segment radioznaczników, który generuje znaczącą część dochodów spółki. W minionym roku NFZ obniżył limity wyceny badań PET-CT o około 30 proc., co bezpośrednio wpłynęło na spadek cen sprzedawanych radiofarmaceutyków. Zarząd duże nadzieje wiązał z wprowadzonym na początku stycznia 2015 r. pakietem onkologicznym, który miał znieść limity na badania diagnostyczne. Znacznie zwiększyłoby to popyt na produkty Synektika. Tak się jednak nie stało. – Skomplikowane procedury w pakiecie onkologicznym nie przełożyły się na wzrost dostępności tych badań. Po kilkumiesięcznej ocenie tego projektu w listopadzie 2015 r. zostały wprowadzone pierwsze zmiany w pakiecie onkologicznym. Ich dalszy ciąg ma nastąpić w roku bieżącym – mówi Dariusz Korecki, wiceprezes Synektika. – Opóźnienie to spowodowało, że sprzedaż w 2015 r. utrzymała się na podobnym do poprzednich okresów poziomie, jednak przy istotnie mniejszej marży. Liczymy, że ostateczne rozwiązania NFZ wprowadzi w życie w najbliższym czasie – dodaje Korecki. Jak twierdzi, nawet stosunkowo niewielki wzrost sprzedaży radiofarmaceutyków spowoduje duży wzrost dochodów firmy, właśnie ze względu na generowane przez te produkty wysokie marże sprzedaży. Głównym kosztem w tym segmencie jest utrzymanie zdolności produkcyjnych zakładów Synektika, który jest na pewnym określonym poziomie, a nie bezpośredni koszt wytworzenia produktów. – Spodziewamy się, że w wyniku wprowadzenia pakietu onkologicznego popyt na najbardziej popularny znacznik FDG wzrośnie w najbliższych dwóch latach o 50 proc., natomiast na cholinę (jeden z najnowocześniejszych radioznaczników, wykorzystywany m.in. do badania raka prostaty – red.) nawet o 200 proc. – z 1 tys. sprzedanych dawek w 2015 r. do ok. 3 tys. w roku 2017 – twierdzi wiceprezes. Cena jednej dawki FDG to ok. 800 zł, podczas gdy w przypadku choliny jest to mniej więcej trzy razy tyle. Marża w ujęciu procentowym jest porównywalna. – Wydaje się, że w segmencie radiofarmaceutyków już w I kwartale 2016 r. wyniki będą lepsze niż rok wcześniej, a w całym 2016 r. powinny być satysfakcjonujące i wysoko dodatnie – przekonuje wiceprezes.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.