Firmy

BioMaxima poprawia wyniki

Biotechnologiczna spółka w dalszym ciągu zamierza rozwijać eksport. Akcje od rana świecą na zielono.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek gkmp Grzegorz Psujek

Biotechnologiczna spółka działająca na rynku diagnostyki laboratoryjnej miała w IV kwartale 2015 r. 431 tys. zł zysku netto przy przychodach 6,01 mln zł wobec 178 tys. zł zysku netto i 5,15 mln zł przychodów w analogicznym okresie 2014 r. W całym 2015 r. BioMaxima miała 1,47 mln zł zysku netto i 21,96 mln zł przychodów. W 2014 r. spółka zarobiła na czystko 455 tys. zł przy 20,44 mln zł przychodów. Zdaniem zarządu poprawa wyników jest w dużej mierze rezultatem dynamicznego rozwoju eksportu.

- Konsekwentnie realizujemy postawione sobie cele rozwojowe, optymalizując przy tym sprzedaż, aby była ona jak najbardziej rentowna, co pozwoliło osiągnąć ponad 3-krotnie wyższy zysk niż w 2014 r. – mówi Henryk Lewczuk, prezes BioMaximy.

BioMaxima wykorzystuje dobrą koniunkturę na rynkach zagranicznych do rozwoju swojej działalności eksportowej. W 2015 r. wartość sprzedaży spółki na rynkach zagranicznych zanotowała blisko 142 proc. dynamikę wzrostu w odniesieniu do 2014 r. Wyraźnie zwiększył się także udział eksportu w przychodach Emitenta ogółem i w minionym roku wyniósł on prawie 23 proc. BioMaxima nieustannie rozwija swoje relacje biznesowe na istniejących rynkach międzynarodowych oraz pozyskuje kolejnych partnerów handlowych z nowych krajów. Dzięki wdrożeniu w połowie 2015 r. nowej polityki cenowej, firma wygrała postępowania przetargowe na łączną kwotę 9,58 mln zł netto, co dało dynamikę na poziomie ponad 112 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

-Dobrze rozwija się sprzedaż na rynku rumuńskim, gdzie mamy swoją spółkę zależną. Prowadzimy również rozmowy konsolidacyjne na tym rynku oparte na bazie naszej rumuńskiej spółki. Może nas czekać w tym zakresie bardzo ciekawy rok. Aktualnie trwają targi w Dubaju i myślę, że więcej o ewentualnych sukcesach napiszemy w raporcie za styczeń. Bardzo dobrym posunięciem w 2015 r. była dywersyfikacja rozliczeń w eksporcie - Europa w euro, pozostałe rynki w dolarach - zauważa prezes.

W środę o godz. 14 akcje spółki notowanej na małej giełdzie drożały o 8,5 proc. do 4,47 zł. W ciągu ostatnich 12 miesięcy kapitalizacja spółki zwiększyła się o prawie 25 proc.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.