Firmy

Jaki przyszły rok dla IPO?

Większość tegorocznych debiutantów dała zarobić. Sprawdziliśmy, które domy maklerskie i agencje PR były ostatnio najbardziej aktywne. Zapytaliśmy je również o perspektywy na 2016 r.
Foto: Archiwum

Tak trudnego roku na warszawskiej giełdzie nie było od wielu lat. Spadające indeksy zniechęcają do inwestycji na rynku wtórnym i biją w segment IPO (pierwsza oferta publiczna). Tym niemniej w ostatnich miesiącach spółkom udało się uplasować kilka stosunkowo dużych ofert. Zadebiutowały rozpoznawalne firmy, jak InPost, Wirtualna Polska czy Idea Bank (o szczegółach piszemy w ramkach obok). Do najbardziej aktywnych brokerów w tym roku zaliczają się m.in. DM BOŚ, Ipopema Securities, DM PKO BP, DM mBanku, Pekao Investment Banking, Noble Securities oraz Trigon DM.

Nowi debiutanci na horyzoncie

Biorąc pod uwagę zniżkujące wyceny na rynku wtórnym, potencjalni debiutanci muszą się liczyć z tym, że za swoje akcje mogą otrzymać niższą kwotę, niż mogłoby się wydawać jeszcze kilka, kilkanaście miesięcy temu. Z drugiej jednak strony eksperci podkreślają, że w dłuższej perspektywie giełda oferuje spory potencjał wzrostu – akcje w Warszawie potaniały już tak mocno, że można się spodziewać wzrostu indeksów, tak aby wyceny stały się porównywalne z innymi rynkami. Dużo będzie zależało od tego, czy zniknie niepewność związana ze zmianami wprowadzanymi przez nowy rząd. Niezależnie od tego w biurach maklerskich praca wre.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.