Analizy

Podatek transakcyjny zabije rynek

FOR nie pozostawia złudzeń: dodatkowa danina to marginalizacja nie tylko giełdy, ale również całego rynku kapitałowego. Co to oznacza w praktyce?

Waldemar Markiewicz

Foto: Archiwum

W sobotnim „Parkiecie" pisaliśmy o ewentualnych konsekwencjach wprowadzanie w Polsce podatku transakcyjnego dla rynku kontraktów terminowych. Wnioski były zastraszające. Zdaniem ekspertów wprowadzenie podatku w wysokości 0,07 proc. od obrotu instrumentami pochodnymi zabije giełdowy rynek pochodnych. Teraz swoją analizę, tyle że dotyczącą rynku akcji, przygotowało Forum Obywatelskiego Rozwoju. I w tym przypadku konkluzje są przerażające.

Nokautujący cios

FOR nie pozostawia bowiem złudzeń. Dodatkowa danina będzie oznaczała marginalizację nie tylko giełdy, ale również całego rynku kapitałowego, który i tak w ostatnim czasie przyjął ciężki cios.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.