Gospodarka

To już piąty bank hipoteczny w Polsce

Getin Noble Bank, szósty co do wielkości aktywów bank w Polsce złożył do KNF wniosek o zgodę na utworzenie banku hipotecznego.
Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski abur Adam Burakowski

Ma on powstać na bazie BPI Banku Polskich Inwestycji. Rolą nowego podmiotu będzie pozyskiwanie finansowania długoterminowego dla kredytów hipotecznych poprzez emisję listów zastawnych. Jak zapowiada spółka, Getin Noble Bank Hipoteczny rozpocznie działalność operacyjną w 2017 r.

Według planów GNB Hipoteczny w pierwszych latach działalności będzie się skupiał na obsłudze i pozyskiwaniu finansowania dla portfeli kredytów hipotecznych GNB. Później natomiast Getin rozważą wprowadzenie produktów, które będą oferowane wyłącznie przez powstałą instytucję. GNB ma docelowo emitować hipoteczne listy zastawne i publiczne listy zastawne. W zakresie tego drugiego jako zabezpieczenie będą brane przeszłe i obecne kredyty dla jednostek samorządu terytorialnego.

Obecnie portfel aktywów hipotecznych finansujemy za pomocą depozytów od klientów indywidualnych oraz obligacji. Zgodnie z przyjętą strategią Getin Up Zarząd Banku uznał, że stworzenie w ramach Grupy banku hipotecznego pozwoli na obniżenie kosztów finansowania poprzez wykorzystanie listów zastawnych, jak również przyczyni się do poprawy  struktury bilansu Banku – komentuje Krzysztof Rosiński, prezes Getin Noble Banku.

Kiedy KNF udzieli zgody na powstanie banku hipotecznego, będzie to już piąta taka instytucja w Polsce. Taki sam wniosek złożył niedawno Raiffeisen Polbank, od kwietnia działalność rozpoczął PKO Bank Hipoteczny, a od kilku lat na polskim rynku działa już mBank Hipoteczny oraz Pekao Hipoteczny.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.