Złoto wciąż cierpliwie czeka na powrót do łask inwestorów

Od 2013 roku na rynku złota panuje słaba koniunktura. Kruszec wyraźnie przegrywa z rynkiem akcji. To, czy w tym roku nastąpi odbicie na rynku, może zależeć w dużej mierze od kondycji USA.
Foto: Bloomberg

W tym roku cena złota zmieniła się niewiele. Na początku kwietnia za uncję tego kruszcu płacono blisko 1190 USD, czyli niemal tyle samo, ile na początku stycznia. Przez ostatnie 12 miesięcy staniała ona o około 7 proc., a przez trzy lata o prawie 30 proc. Cena złota nie podniosła się więc po załamaniu z 2013 r. Oznaki poprawy sytuacji gospodarczej na świecie i oddalenie się groźby gwałtownego rozpadu strefy euro sprawiły, że spadł popyt na złoto jako na „bezpieczną przystań" dla inwestorów. Popytu nie ożywiły nawet wojna na Ukrainie i powstanie Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie. Cena złota jest obecnie na poziomie z połowy 2010 r., ale jest również o 175 proc. wyższa niż dziesięć lat temu. Dokąd będzie zmierzać? Czy ustabilizuje się na obecnym poziomie w długim terminie, czy też można się spodziewać odbicia?

Odległe odbicie

Wielu analityków nie widzi szans na poważne zwyżki cen złota w tym roku. – W lipcu ubiegłego roku zakończyła się kilkunastomiesięczna formacja trójkąta, po której nastąpiła kolejna fala spadkowa. Wieloletnie minimum zostało ustanowione w okolicach 1130 USD, co jednak najprawdopodobniej nie wyczerpało potencjału spadkowego. Ruch wzrostowy zakończony w rejonie 1309 USD uformował trzy fale wzrostowe, przez co należy go traktować raczej jako korektę w trendzie spadkowym niż nowy impuls wzrostowy. Kolejnej fali spadkowej nie udało się przebić listopadowego dna, a trend osłabiający dolara amerykańskiego, zapoczątkowany po ostatnim posiedzeniu Fedu, pozwolił na silniejsze odbicie – objaśnia Marcin Działek, analityk techniczny DM BZWBK. Jego zdaniem wzrost cen może być kontynuowany do przedziału 1220–1245 USD, po czym powinien powrócić trend spadkowy. Przecena może się zakończyć w rejonie 1020–1000 USD za uncję.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.