Technologie

ABC Data sprzeda iPhone'y i iPady

Dystrybutor sprzętu IT dzięki akwizycji poszerzy ofertę produktową o urządzenia Apple.
Foto: Bloomberg

ABC Data podpisała warunkową umowę zakupu (zgodę na nią musi jeszcze wyrazić UOKiK) 100 proc. akcji spółki iSource. Sprzedającymi były AKJ Capital (głównym akcjonariuszem funduszu jest Jan Waga, były bliski współpracownik Jana Kulczyka) i dwa cypryjskie wehikuły (Accession II Limited i Accesion II Investment Capital Limited). Wartość transakcji ustalono na 15,5 mln zł. Zostanie ona rozliczona gotówką i częściowo własnymi akcjami ABC Daty, przy czym ostateczna kwota, którą kupujący przeleje na rachunki obecnych właścicieli iSource, będzie pomniejszona o wartość magazynu. Strony liczą, że umowa zostanie sfinalizowana w ciągu kilku miesięcy.

Porozumienie daje jeszcze sprzedającym możliwość uzyskania do 2,5 mln zł dopłaty z tytułu realizacji przez obecny zarząd iSource, do października 2014 r., „celów biznesowych". Nie wiadomo jednak, co kryje się pod tym sformułowaniem.

Rywal AB

iSource to jeden z głównych dystrybutorów produktów Apple w Polsce. Drugim głównym graczem w tym segmencie rynku jest giełdowe AB. W 2012 r. podmiot, według zestawienia TOP 200 Computerworld, miał 310 mln zł przychodów (29 proc. więcej niż rok wcześniej). Wyniki za 2013 r. nie są znane, ale jak twierdzą przedstawiciele ABC Daty, nie powinny odbiegać zbytnio od danych za wcześniejszy rok. iSource jest rentowny. Wypracowuje marże zbliżone do innych dystrybutorów sprzętu IT.

– Naszym celem nie jest inkorporacja iSource – podkreśla Rafał Garszczyński, rzecznik ABC Daty. Przyznaje, że ma to związek z umowami, które przejmowana spółka ma z Apple. iSource może oferować produkty amerykańskiego koncernu tylko na rynku polskim.

Warto zwrócić uwagę, że w ABC Dacie od lipca tego roku na stanowisku dyrektora ds. handlowych pracuje Dariusz Grądek, który wcześniej kierował iSource. Garszczyński zapewnia jednak, że nie miało to żadnego wpływu na to, że ABC Data zdecydowała się na zakup właśnie tej firmy.

Giełdowa spółka liczy, że po dołączeniu do grupy ABC Daty wyniki iSource, w tym rentowność, się poprawią. – iSource od kilku miesięcy było naszym klientem, jeśli chodzi o korzystanie z powierzchni magazynowej. Widzimy przestrzeń do dalszej optymalizacji procesów logistycznych – mówi Garszczyński.

ABC Data bardzo starannie przygotowywała się do tej akwizycji pomna fatalnych doświadczeń z przejęcia rumuńskiej spółki Scop. Transakcja (dotyczyła 51-proc. pakietu udziałów) sfinalizowana pod koniec 2011 r. pochłonęła 5 mln euro. Po kilku kwartałach okazało się, że Scop ma zaległości wobec fiskusa, które wykluczają jego normalne funkcjonowanie. ABC Data musiała utworzyć stosowną rezerwę. Z kierowaniem dystrybutorem sprzętu IT pożegnał się wówczas Michał Rumiński, który odpowiadał za przygotowanie rumuńskiej akwizycji.

Kolejny cel na tapecie

ABC Data rozmawia o kolejnych akwizycjach. – Rozmowy są zaawansowane. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, powinniśmy podpisać stosowną umowę w I kwartale 2014 r. – dodaje Garszczyński. Nie zdradza nazwy przedsiębiorstwa, które może dołączyć do grupy. – Nie jest to dystrybutor sprzętu IT. Dla ABC Daty byłoby to nowe otwarcie i wejście w zupełnie inny segment rynku – dodaje. Zdradza, że wartość ewentualnej transakcji może być zbliżona do zakupu iSource, mimo że podmiot ma mniejsze przychody, więc jego zakup nie będzie miał aż tak dużego przełożenia na obroty grupy. Będzie miał jednak większe znaczenie dla jej zysków.

W poniedziałek na zamknięciu za papiery spółki płacono 4,19 zł, czyli o o,2 proc. więcej niż w piątek.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.