Na warszawskiej giełdzie odsetek firm wypłacających systematycznie dywidendy jest w porównaniu z rozwiniętymi rynkami niewielki. U nas zaledwie kilkanaście procent spółek regularnie dzieli się zyskami. Dla porównania, na Zachodzie szczodrych emitentów jest kilka razy więcej. Znamienny jest fakt, że nasza giełda, tworząc ponad rok temu indeks spółek dywidendowych (WIGdiv) spośród ponad 400 firm wyselekcjonowała zaledwie 30, które spełniają jej kryteria. Przypomnijmy, że uczestnikami indeksu są spółki wchodzące w skład WIG20, mWIG40 i sWIG80 o najwyższej stopie dywidendy w bieżącym roku, które na przestrzeni ostatnich pięciu lat przynajmniej trzy razy podzieliły się z akcjonariuszami zyskiem. Na razie dywidendowy indeks jest narzędziem czysto informacyjnym wskazującym inwestorom spółki, które mają?określoną politykę dywidendową.
Więcej dla akcjonariuszy
Przeanalizowaliśmy inwestycje za ostatnie pięć lat w spółki, które tworzą indeks WIGdiv i odnieśliśmy je do WIG, który w swojej konstrukcji, w odróżnieniu od indeksu największych spółek WIG20 uwzględnia wypłacane dywidendy. Okazało się, że 40 proc. tzw. firm dywidendowych zanotowało wynik gorszy od benchmarku. Gdy uwzględniliśmy wypłacane akcjonariuszom bonusy, ten odsetek spadł do około 30 proc. Z roku na rok spółki dywidendowe przeznaczają coraz więcej dla akcjonariuszy. Jeszcze w roku 2008 na dywidendy przeznaczyły średnio niespełna 30 proc. wypracowanych zysków. W roku ubiegłym było to już ponad 70?proc.
KGHM hojnie płaci
Wśród spółek dywidendowych niekwestionowanym liderem jest KGHM. Dzięki Skarbowi Państwa, który niemal rokrocznie drenuje spółkę z zysków, również akcjonariusze mniejszościowi mogą się cieszyć niemałymi dodatkowymi profitami. W ciągu ostatnich pięciu lat dzięki dywidendzie efektywność inwestycji w akcje miedziowego giganta wzrosła o prawie 57 pkt proc. Zysk z inwestycji przekroczył 100 proc. Kolejną spółką, gdzie dywidenda wyraźnie poprawia zyskowność, jest TPSA – dała około 6 proc. zysku w skali roku. W efekcie pięcioletnia stopa zwrotu wyniosła -1,6 proc. Bez dywidendy straty przekraczały 30 proc. O akcjonariuszy dbają też CEZ, Kogeneracja i Budimex. W tych przypadkach roczne nadwyżki z tytułu dywidendy wyniosły od 4 do 5,4 proc.
Jednocześnie mamy na przykład dewelopera Dom Development, Impexmetal, Kredyt Bank i Agorę. W tych spółkach wypłacana dywidenda jest na tyle niska, że praktycznie nie wpływa na długoterminowe wyniki inwestycyjne.
Nie tylko spółki z indeksu
Obok spółek zakwalifikowanych przez GPW do indeksu?WIGdiv zidentyfikowaliśmy prawie drugie tyle firm, które od lat płacą premie akcjonariuszom. W sumie z 60 firm płacących dywidendy prawie połowa wypłaciła część zysku akcjonariuszom przez pięć kolejnych lat.