14 listopada ubiegłego roku Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB) oraz Amerykańska Rada ds. Standardów Rachunkowości (FASB) wspólnie opublikowały znowelizowaną wersję projektu Standardu ED/2011/6 Przychody z umów z klientami (Revenue from contracts with customers). Znowelizowany projekt standardu uwzględnia część uwag zgłoszonych przez zainteresowane strony do pierwszej wersji projektu opublikowanej w czerwcu 2010 r. Rady zdecydowały się umożliwić składanie uwag również do znowelizowanego projektu, biorąc pod uwagę istotny jego wpływ na sprawozdawczość finansową znaczącej liczby podmiotów gospodarczych. Uwagi do projektu można było przedkładać do 12 marca br. Planowane wydanie ostatecznej wersji standardu to koniec roku, a wejście w życie to 2015 rok z możliwością wcześniejszego zastosowania.
Skąd tyle emocji?
Projekt znowelizowanego standardu zastępuje dwa obecnie obowiązujące standardy w zakresie rozpoznawania przychodów MSR18 Przychody, który, w swych głównych założeniach, za moment rozpoznania przychodów wskazuje przeniesienie istotnych ryzyk i korzyści na nabywcę towaru/usługi, i MSR11 Umowy o budowę, który wymaga – po spełnieniu określonych warunków – rozpoznania przychodów i kosztów z tytułu realizacji umowy o budowę proporcjonalnie do stopnia zaawansowania prac. Znowelizowany projekt standardu Przychody z umów z klientami zakłada natomiast wypracowanie jednego wspólnego modelu do rozpoznawania przychodów dla wszystkich transakcji. Podstawową zasadą tego modelu jest rozpoznanie przychodu w chwili przekazania kontroli nad towarami/usługami klientowi i wycena tego przychodu w oparciu o wynagrodzenie, jakiego jednostka spodziewa się otrzymać za dany towar/usługę, a więc niekoniecznie będzie to kwota wykazana na fakturze.
Sprzedaż wieloelementowa
Inne kluczowe zmiany proponowane w projekcie standardu to wprowadzenie jasnego podejścia to transakcji wieloelementowych i obowiązek identyfikacji poszczególnych zobowiązań do wykonania świadczeń oraz oddzielnego rozpoznawania przychodów z tytułu realizacji świadczeń wynikających z tych zobowiązań, jeżeli spełniają one kryterium odrębności. Powyższe zmiany w znaczący sposób wpłyną na czasowość rozpoznawania przychodów wielu spółek. Przykładem branży, która istotnie odczuje efekty takiego podejścia, są usługi telekomunikacyjne. Powszechną praktyką w branży jest wydawanie nowym klientom aparatów komórkowych „za złotówkę" bądź też sprzedaż tych aparatów znacząco poniżej kosztu zakupu celem pozyskania klienta i podpisania z nim umowy długoterminowej, na usługi operatorskie.
Efekty zmian odczują podmioty z wielu branż, poczynając od telekomunikacyjnej, producentów oprogramowania, mediów, samochodowej, budowlanej, farmaceutycznej po detaliczną. Skutki zmian to nie tylko inne od historycznych wyniki finansowe, z których zarządy spółek będą musiały się wytłumaczyć, ale także konieczność dostosowania systemów informatycznych oraz procesów księgowych do wdrożenia nowych przepisów
Zgodnie z zapisami projektu standardu sprzedaż klientowi usługi operatorskiej oraz dostarczenie mu urządzenia w postaci aparatu komórkowego, modemu etc. to zobowiązanie do dostarczenia klientowi dwóch odrębnych świadczeń, z których każde zostanie rozliczone osobno. Skutkiem tego będzie rozpoznanie straty ze sprzedaży aparatu komórkowego w pierwszym roku podpisania umowy z klientem, a rozliczanie w czasie trwania umowy przychodów z tytułu usług operatorskich. Praktyka powszechnie stosowana do tej pory w branży nakazywała równoległą amortyzację rzeczywistych kosztów sprzedaży aparatu komórkowego przez okres trwania umowy operatorskiej, a więc analogicznie do okresu rozpoznawania przychodów.