W opublikowanym we wrześniu 2011 r. projekcie dyrektywy rady w sprawie wspólnego podatku od transakcji finansowych zaproponowano, aby nowy podatek funkcjonował we wszystkich państwach UE od 2014 r. Oznaczałoby to, że do 31?grudnia 2013 r. wszystkie państwa członkowskie miałyby implementować przepisy niniejszej dyrektywy, a w związku z tym dostosować przepisy krajowe do zmian związanych z wprowadzeniem PTF.
Nowa wspólnotowa danina
Projekt dyrektywy zapowiada ustanowienie wspólnego systemu podatku od transakcji finansowych. Oznacza to, że obok wspólnotowego systemu podatków pośrednich, PTF byłby kolejnym wspólnotowym podatkiem.
Zgodnie z uzasadnieniem do dyrektywy, według wstępnych obliczeń, w zależności od reakcji rynku dochody podatkowe z tej dodatkowej daniny mogłyby wynieść 57 mld euro rocznie w całej UE. Nie mówi się jednak, jak dokonano tej kalkulacji. Jednocześnie dochody z PTF w UE mogą być w całości lub w części wykorzystane jako zasób własny budżetu UE, zastępując niektóre istniejące zasoby własne wpłacane z budżetów krajowych, co mogłoby wspomóc wysiłki na rzecz konsolidacji budżetowej w państwach członkowskich. Nie wskazano natomiast, w jaki sposób środki te miałyby być wykorzystywane jako źródła budżetu UE.
W rozumieniu dyrektywy przez transakcję finansową należy rozumieć m.in. zakup i sprzedaż instrumentów finansowych, umowy udzielenia i zaciągnięcia pożyczek papierów wartościowych, transfery pomiędzy podmiotami z grupy dotyczące praw do dysponowania instrumentami finansowymi w charakterze właściciela, a także wszelkie operacje równoważne wiążące się z przekazaniem ryzyka związanego z instrumentem finansowym oraz zawarcie i zmianę umów dotyczących instrumentów pochodnych.
Instrumenty finansowe, które byłyby opodatkowane, to w szczególności zbywalne papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego, jednostki uczestnictwa w przedsiębiorstwach zbiorowego inwestowania, transakcje opcyjne, transakcje typu futures oraz swaps, umowy terminowe na stopę procentową, inne kontrakty odnoszące się do papierów wartościowych itp. oraz instrumenty pochodne dotyczące przenoszenia ryzyka.