Co możemy wywnioskować o spółce na podstawie niskiego wskaźnika C/WK?
Niska wartość wskaźnika może zbyt wiele inwestorom nie mówić. Zdarza się tak, że spółki będące w tarapatach finansowych są notowane z dużym dyskontem właśnie na wskaźniku C/WK często poniżej 0,5x. W przypadku „zdrowych" spółek niska wartość (poniżej 1) wskazuje na ich niedowartościowanie. Jednak jego powodów może być wiele, np. brak zaufania do zarządu, brak odpowiedniej?komunikacji z rynkiem, ale też mylna ocena perspektyw dla spółki. Cześć inwestorów przykłada dużą wagę do wartości tego wskaźnika przy analizie spółek finansowych. Jest on powszechnie stosowany w porównywaniu banków – szczególnie notowanych na różnych giełdach.
Czyli dobierając spółki do portfela na podstawie niskiego C/WK, ryzykujemy, że trafimy na firmę z kłopotami?
Strategia doboru spółek wyłącznie w oparciu o wskaźnik C/WK jest bardzo ryzykowna. Za każdym razem powinno się zbadać kondycję danej spółki i ocenić perspektywy na przyszłość. M.in. dlatego wiele profesjonalnych firm inwestycyjnych, dokonując analizy fundamentalnej, stosuje łącznie trzy podstawowe wskaźniki: C/Z, EV/EBITDA, C/WK. W przypadku oceny spółek finansowych odpada EV/EBITDA. Jeśli chodzi o analizę spółek albo rynku w oparciu o C/WK, warto ją porównywać z historycznymi poziomami tego wskaźnika. Należy mieć świadomość, że wartość kapitału firm, które radzą sobie słabo, może w szybkim tempie spadać.
Jak wyselekcjonować spośród tanich spółek te, które mogą mieć potencjał do wzrostu kursu w przypadku poprawy koniunktury?