Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Osiem biur maklerskich specjalnie dla „Parkietu" stworzyło portfele fundamentalne na rozpoczęty już miesiąc (jako punkt wyjścia bierzemy poziomy cen akcji z czwartkowej sesji, popołudniowego fixingu). Chodzi o spółki z mocnymi fundamentami, które powinny górować nad innymi. Każdy broker wytypował po kilka firm, podając argumenty i ewentualnie poziom zlecenia obronnego tzw. stop loss.
Po 11 miesiącach zmagań analityków z rynkiem zrobimy podsumowanie. Chcemy sprawdzić, czy w krótkim, średnim i długim terminie portfel fundamentalny jest w stanie osiągnąć lepsze wyniki od portfela technicznego. Już od kilku miesięcy na naszych łamach budują go najlepsi w kraju eksperci od analizy technicznej. Aby uatrakcyjnić rywalizację, co miesiąc będzie możliwa rewizja portfeli przez brokerów. To nie znaczy jednak, że za każdym razem skład portfela musi ulec zmianie. Wszystko zależy od przyjętej strategii.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.