Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ponieważ w ubiegłej dekadzie inwestorzy (a za nimi indeksy akcji) mieli skłonność do popadania w skrajności – od szaleństwa zakupów po paniczną wyprzedaż – trend boczny w kolejnych kilku kwartałach byłby ciekawą odmianą. Długie i silne wzrosty na rynkach akcji nie zawsze muszą się kończyć gwałtowną bessą. Przykłady stabilizacji indeksów w USA z 1994 czy 2004 r. pokazują, że korekta nie oznacza końca świata. Biorąc pod uwagę skalę optymizmu, jaka opanowała ostatnio Wall Street, jej pierwsza faza może zacząć się jeszcze w listopadzie. Ustanowieniu nowych szczytów przez główne indeksy w USA towarzyszyła znacząca poprawa nastroju wśród inwestorów (indywidualnych i instytucjonalnych). Dodając do tego poziom wskaźnika VIX oraz stosunek liczby zakupionych opcji sprzedaży i opcji kupna na amerykański indeks akcji, otrzymujemy najwyższy od dwóch lat poziom samozadowolenia graczy. Z oczywistych względów jest to sytuacja niepokojąca, szczególnie gdy skonfrontujemy ją z serią nieco gorszych od oczekiwań danych napływających z amerykańskiej i europejskiej gospodarki (wykres 1). Historycznie taka rozbieżność w opiniach o rynku i stanie gospodarki między inwestorami a rzeczywistością nie trwała zbyt długo.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.